Brexitania

Brexitannia
reż.Timothy George Kelly/Wielka Brytania, Rosja/2017 /80 min
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 2
2018-05-12
12:00
Kinoteka, sala 3
2018-05-17
13:00
Luna, sala A
2018-05-18
17:45

„Głosowanie za wyjściem z Unii Europejskiej było równocześnie aktem nieposłuszeństwa i patriotyzmu” – przekonuje jeden z bohaterów filmu. „Mamy powyżej uszu waszej arogancji, tego, że nas nie słuchacie, i głosując za wyjściem z Europy, wierzymy, że pozbędziemy się choć części z was, pasożyty” – dodaje kolejny, zwracając się wprost do elit władzy. „Głosowałbym za wyjściem, gdybym mógł” – dorzuca… nasz rodak z przyczepy, w której mieszka. W pasjonującym filmie Ken Loach spotyka Monty Pythona, a Anglia zamienia się w dryfujący okręt, którego podzielona załoga walczy zamiast trzymać stery.

 

Czarno-biały, jak wizja świata prezentowana przez jego bohaterów, pasjonujący film Kelly’ego nie tylko jest zbiorowym portretem współczesnych Brytyjczyków, ale przede wszystkim kataloguje emocje i lęki, które stoją za decyzją o Brexicie. Całość dopełniają polityczne i socjologiczne diagnozy Noama Chomsky’ego, Saskii Sassen, Guya Standinga, Federico Campagniego.

 

Reżyser filmu przyznaje: „Protest to świadomość, że nie ma żadnej gwarancji na to, aby opcja faszystowska nie zyskała uznania. Protestować to dbać o przyjaciół. Protestować to sprawić, że biały chłopak wreszcie się zamknie. Protestować to  zadać sobie pytanie, czy w ogóle istnieje jeszcze jakieś MY. Protestować to stać się głupkiem w oczach realnego kapitalizmu. Protest ma miejsce wtedy, kiedy nie robisz filmu o czymś, lecz kiedy twój film staje się czymś”.

 

(T-Mobile Nowe Horyzonty 2017)

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  80 min
 • kraj/rok:
  Wielka Brytania, Rosja/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Timothy George Kelly
 • produkcja:
  Stereotactic, Beat, Timothy George Kelly
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – CPH:DOX Kopenhaga, 2017 – Shefield Doc Fest, 2017 – DOK Fest Monachium, 2017 – T-Mobile Nowe Horyzonty Wrocław, 2017 – MFF Rejkjawik: wyróżnienie specjalne

Inne filmy z sekcji

Nauki Polityczne

Czas Hitlera. Część 3.
The Hitler Chronicles. Part 3
Czas Hitlera. Część 2.
The Hitler Chronicles. Part 2
Czas Hitlera. Część 1.
The Hitler Chronicles. Part 1
Inne filmy z tagiem

# ekonomia

Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Zielone kłamstwa
The Green Lie
Pustynie prawdy
Desert of the Real
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera