Zielone kłamstwa

The Green Lie
reż.Werner Boote/Austria/2017/97 min
miejsce
data
czas
Iluzjon, sala Stolica
2018-05-13
17:00
Luna, sala B
2018-05-16
15:30
Luna, sala B
2018-05-18
17:15
Kinoteka, sala 4
2018-05-19
11:45

Przyjazne dla środowiska samochody elektryczne, produkty spożywcze wyprodukowane według zasad zrównoważonego handlu, uczciwe procesy produkcyjne. Jeśli wszystko, co wmawiają nam korporacje, jest prawdą, to rzeczywistość wokół wyglądałaby inaczej. Czy możemy zaufać koncernom, które twierdzą, że kupując odpowiednie towary, możemy uratować świat? Czy „zielone produkty” w branży to nic innego jak popularne i niebezpieczne kłamstwo lub czysta reklamowa strategia sprzedaży?

 

Film przedstawia ten kontrowersyjny problem z różnych punktów widzenia. Podążamy szlakiem zaangażowanych w „zieloną kampanię” korporacji, obserwując miejsca katastrofalnych klęsk żywiołowych. Obserwujemy wpływ zanieczyszczenia olejem BP na Grand Isle spowodowanego przez Deepwater Horizon, skalę pożarów lasów w Indonezji wywołanych przez produkcję oleju palmowego, a także wpływ hodowli bydła na rdzenną ludność Brazylii. Śledzimy walne zgromadzenie RWE w Essen, uświadamiając sobie, że tzw. „produkty ekologiczne” nie mają żadnego związku z ekologią. Film przedstawia również alternatywne propozycje rozwiązania tego problemu, a także konkretne kroki, które należy podjąć, aby nie niszczyć dalej środowiska.

Robiąc dziś świadome zakupy, kupując ekologiczne produkty wcale nie ocalamy świata, lecz chronimy wielkie korporacje. Warto więc zastanowić się nad zrównoważonym połączeniem ekologii i gospodarki i zatrzymać zielone kłamstwa, jakimi jesteśmy karmieni.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  97 min
 • kraj/rok:
  Austria/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Dominik Spritzendorfer, Mario Hötschl
 • produkcja:
  e&a film
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – MFF Berlin

Inne filmy z sekcji

Klimat na zmiany

Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Znikająca wyspa
Anote's Ark
Nikt nie jest samotną wyspą
No Man is an Island
Inne filmy z tagiem

# ekologia

Zielone kłamstwa
The Green Lie
Eks-szaman
Ex Shaman
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera