Wielka ucieczka

The Great Flight
reż./Hiszpania, Chile/2014/70 min.
miejsce
data
czas
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-17
20:30

„Z dziewczyny, która kochała nad wszystko muzykę, sztukę, sport, intelektualne życie, nie zostało nic” – pisała Clara Pueyo Jornet, aktywna członkini Partii Komunistycznej, bohaterka filmu Caroliny Astudillo Muñoz w liście datowanym na 1941 rok – jednym z wielu obszernie cytowanych w filmie Caroliny Astudillo Muñoz. Reżyserka obrazuje wczesny okres dyktatury Franco. Film jest opowieścią o kobiecie, która zdecydowała się poświęcić całe swoje życie działalności w Partii Komunistycznej i pracy społecznej. Ale zaledwie w wieku 27 lat w wyniku wydarzeń, które były konsekwencją wojny, na usta cisnął się jej słowa: „Czy mogę to wybaczyć społeczeństwu?”

Carolina Astudillo Muñoz posługuje się archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi kobiety żyjące w latach 30. i 40. w Hiszpanii, znalezionymi m.in. w Film Archives of Catalonia and Valentia. Obrazuje proces socjalizacji dziewczynek, kształtowania ich wizerunków i postaw podporządkowanych patriarchalnemu podziałowi ról społecznych, jak i rozwarstwienie klasowe hiszpańskiego społeczeństwa. „Wielka ucieczka” to portret kobiet, które zdecydowały się ryzykować życie w imię wyznawanych idei i tych, które zawiodły się oczekiwaniem rewolucji, nie uzyskując bardziej równościowych ról w społeczeństwie.

We wczesnych latach dyktatury Franco Clara Pueyo Jornet ucieka z więzienia Les Corts w Barcelonie. Od tej chwili znika bez śladu. Żyła w biegu i starała się uciec przed narzucanym regułom kształtującym postawy kobiet – zarówno związanym z normami wyznaczanymi przez Kościół, jak i własną partię. Jej historia jest historią kobiet tamtych czasów i ich walki o wolność w społeczeństwie, które próbowało je represjonować.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

  • czas trwania:
    70 min.
  • kraj/rok:
    Hiszpania, Chile/2014
  • reżyser:
  • zdjęcia:
  • produkcja:
  • wybrane festiwale i nagrody:

Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Dla jeszcze jednej godziny z tobą
For One More Hour with You
Malarskie portrety
Picturesque Epochs
Inne filmy z tagiem

# feminizm

Wielka ucieczka
The Great Flight
Dla jeszcze jednej godziny z tobą
For One More Hour with You
Odzyskać głos
Speak Up
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera