Czas Hitlera. Część 1.

The Hitler Chronicles. Part 1
reż.Hermann Pölking-Eiken/Niemcy/2017/136 min
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 2
2018-05-18
18:30

(1889-1933). Pierwsza część trzyodcinkowego cyklu o Hitlerze opowiada o jego pierwszych latach w szkole i na studiach, doświadczeniach na froncie pierwszej wojny światowej. W tej części poznajemy historię Hitlera do wyborów prezydenckich w Niemczech 1932 roku.

Na temat Hitlera powstała niezliczona liczba filmów dokumentalnych i fabularnych, seriali, książek czy esejów, których nie dałoby się pomieścić nawet w projekcie tak totalnym jak 7,5-godzinny film Hermanna Pölkinga-Eikena. Celem nie jest tu jednak summa wiedzy, ani przyczynek do biografii potwora, ale nowy wizualny i krytyczny wgląd. Pölking-Eiken przygotowywał się długo – przejrzał 120 archiwów w 14 krajach, ponad 850 godzin materiałów i 800 książek, a swój film utkał ze starannie wyselekcjonowanych obrazów rzeczywistości Niemiec i Austrii zarejestrowanych w latach 1889 – 1945, z których 1/3 materiału nie była dotąd pokazywana publicznie. W przeciwieństwie do popularnych dokumentalnych manieryzmów, kompletnie zrezygnował z dramatyzmu w prezentowaniu faktów, a codzienne życie przedwojennych Niemiec czy obrazy wojny niemal całkowicie pozbawił muzycznego czy narratorskiego komentarza.

Głównym źródłem informacji są obrazy i czytane przez lektorów relacje świadków epoki Hitlera. „Był ulubieńcem matki i sam odpłacał się jej uwielbieniem” – komentuje żydowski lekarz rodziny Hitlera. „Jeśli Adolf czegoś chciał, to to dostawał – głównie kosztem innych” – mówi jego siostra Paula. To właśnie ludzki wielogłos i cichy szmer kronik stanowią o elektryzującej sile tego filmu.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  136 min
 • kraj/rok:
  Niemcy/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Epoche Media Production
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam

Inne filmy z sekcji

Nauki Polityczne

Czas Hitlera. Część 3.
The Hitler Chronicles. Part 3
Czas Hitlera. Część 2.
The Hitler Chronicles. Part 2
Duchy wojny domowej
The Silence of Others
Inne filmy z konkursu

Nagroda Dokumentalna Warszawy

Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera