Znikająca wyspa

Anote's Ark
reż.Matthieu Rytz/Kanada/2017/78 min
miejsce
data
czas
Luna, sala B
2018-05-13
13:30
Kinoteka, sala 1
2018-05-15
16:00
Kinoteka, sala 7
2018-05-17
13:30
Luna, sala B
2018-05-20
18:15

Położone na Oceanie Spokojnym, liczące 108 000 mieszańców Kiribati może zniknąć w ciągu najbliższych dzisięcioleci. To zakorzenione w tradycji, jedno z najodleglejszych miejsc na Ziemi, jest jednym z pierwszych, które musi stawić czoła istotnemu zagrożeniu naszych czasów –podniesieniu się poziomu morza.

Prezydent Kiribati – Anote Tong za wszelką cenę próbuje znaleźć sposób na ochronę kraju i swojego narodu. Szuka już bezpiecznego portu poza granicami kraju i prowadzi międzynarodowe negocjacje w tej sprawie. Pojechał do Watykanu, aby prosić papieża Francisza o pomoc. Wystąpił z apelem do ONZ, a u boku byłego prezydenta USA Baracka Obamy brał udział w Paryżu w sesjach na temat klimatu. Przeleciał nad biegunem północnym, aby zobaczyć topniejące lodowce i przebrnął przez niezliczone wywiady z mediami, próbując przekazać światu wiadomość, że ze względu na ocieplenie klimatu i zwiększeniu poziomu mórz jego kraj wkrótce zniknie. A jeśli tak się stanie, to inne, podobnie położone kraje, czeka taki sam los.

W tle aktywnej polityki Tonga młoda matka sześciorga dzieci z Kiribati, o imieniu Sermara walczy o przeprowadzkę swojej rodziny do Nowej Zelandii. Okazuje się jednak, że stawką jest już nie tylko jej przetrwanie, lecz również los całego ludu Kiribati i jego liczącej 4 000 lat kultury. Film zachwyca wspaniałymi ujęciami przyrody – reżyser jest znakomitym fotografem z Montrealu, specjalizującym się w dokumentowaniu skutków zmian klimatycznych na świecie.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  78 min
 • kraj/rok:
  Kanada/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Matthieu Rytz
 • produkcja:
  EYESTEELFILM
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – FF Sundance

Inne filmy z sekcji

Klimat na zmiany

Zielone kłamstwa
The Green Lie
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Nikt nie jest samotną wyspą
No Man is an Island
Inne filmy z tagiem

# ekologia

Zielone kłamstwa
The Green Lie
Eks-szaman
Ex Shaman
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera