Photon

Photon
reż.Norman Leto/Polska/2017/107 min
miejsce
data
czas
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-12
17:00
Luna, sala B
2018-05-16
20:45

Film jest podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co dzisiaj wiemy na temat procesu tworzenia się materii. Pierwsza część filmu („Początek”), niezwykle realistyczna wizualnie, przedstawiana przez narratora – Andrzeja Chyrę, traktuje o powstaniu materii, gwiazd i planet. Następnie historia w sposób płynny przechodzi w cześć drugą („Życie”). Narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Ostatni rozdział filmu ukazany jest jako historia z kanału telewizyjnego, oglądanego przez małżeństwo – to program mówiący o przyszłości rodzaju ludzkiego.

Przewidywania te oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Narracja wzmocniona jest niespotykanymi wcześniej, niezwykle realistycznymi ujęciami przyszłych baz danych i miast przyszłości. „PHOTON” nie jest typowym filmem przyrodniczym ani naukowym. Dzięki kilku wymownym przykładom z codziennego życia przeciętnej rodziny (Emilia i Wojciech), narrator wyjaśnia biologiczne podłoże zjawisk, takich jak: przemoc, alkoholizm lub wolna wola. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek?

 

(materiały producenta)

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  107 min
 • kraj/rok:
  Polska/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Michał Marczak, Norman Leto
 • produkcja:
  Lightcraft
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 - Paszport "Polityki" w kategorii Sztuki Wizualne, 2017 – MFF Nowe Horyzonty: Nagroda Publiczności, 2017 – Gdynia. Polish Film Festival: Złoty Pazur

Inne filmy z sekcji

Co dalej z tym światem?

Opętani
Possessed
Pustynie prawdy
Desert of the Real
Czyściciele internetu
The Cleaners
Inne filmy z tagiem

# nauka

Kwantowa rewolucja
Quantum Revoution
Bez wytchnienia
Unrest
Photon
Photon
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera