Nokia – łączyliśmy ludzi

Nokia Mobile - We Were Connecting People
reż.Arto Koskinen/Finlandia/2017/92 min
miejsce
data
czas
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-12
15:00
Luna, sala A
2018-05-13
14:30
Luna, sala B
2018-05-15
16:30

Tytuł filmu mówi sam za siebie. Mowa jest o marce pierwszego i do dziś kultowego telefonu komórkowego; ludziach, którzy tworzyli firmę, i tych, dla których rozwiązania były projektowane. Arto Koskinen przedstawia także historię tego, jak grupa Finów z małej miejscowości Salo zrewolucjonizowała telefonię i przez wiele lat dystansowała wszelką konkurencję, nie dbając nawet o patenty. I tego, jak z roli niekwestionowanego lidera stała się podrzędną firmą, wykupioną przez Microsoft jak Nokia w ciągu 30 lat z roli niekwestionowanego lidera telefonii komórkowej stała się podrzędną firmą, wykupioną przez Microsoft.

Historia sięga dziewiętnastowiecznych początków firmy, kiedy pod nazwą Nokia produkowane były elementy z gumy, np. kalosze i opony samochodowe. Wiedzie przez lata 70. i 80. XX wieku, kiedy to Finowie postawili na elektronikę z przełomowym 1987 rokiem, gdy firma zaprezentowała pierwszy przenośny telefon komórkowy – Mobira Cityman. Chociaż ważył prawie kilogram i kosztował niebagatelną kwotę 24 000 marek, to okazał się znaczącym sukcesem. W 1991 roku fiński minister wykonał pierwszą na świecie rozmowę GSM, a w 1992 roku na rynku zadebiutował pierwszy telefon GSM – Nokia 1011. To, co działo się później zapisało się już na trwałe w historii popkultury – charakterystyczna melodyjka, Snake, zmienne obudowy, pierwszy aparat fotograficzny w komórce, telefon Neo z „Matrixa”… Dobra passa trwała do czasu, gdy Steve Jobs zaprezentował światu pierwszy iPhone. Niewielu jednak wie, że rozwiązania, zastosowane w Apple, Nokia miała w ręku kilka lat wcześniej.

 

Jak grupa Finów z małej miejscowości Salo zrewolucjonizowała telefonię i przez wiele lat dystansowała wszelką konkurencję, nie dbając nawet o patenty? I jak z roli niekwestionowanego lidera stała się podrzędną firmą, wykupioną przez Microsoft i dostarczającą infrastrukturę sieciową? Choć dziś Nokia 8 zbiera pozytywne recenzje na całym świecie, z dawnym fenomenem nie ma jednak już nic wspólnego.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  92 min
 • kraj/rok:
  Finlandia/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Pini Hellstedt
 • produkcja:
  Illume Oy Production, Zone 2
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam

Inne filmy z sekcji

Co dalej z tym światem?

Opętani
Possessed
Pustynie prawdy
Desert of the Real
Czyściciele internetu
The Cleaners
Inne filmy z tagiem

# ekonomia

Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Zielone kłamstwa
The Green Lie
Pustynie prawdy
Desert of the Real
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera