Pani Fang

Mrs. Fang
reż.Bing WANG/Chiny, Francja, Niemcy/2017 /86 min
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 3
2018-05-13
14:15
Kinoteka, sala 2
2018-05-16
21:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-19
17:30

Kiedy zaczyna się proces umierania? Czy już wtedy, gdy sprawy tego świata obojętnieją, zaczynają toczyć się obok, jakby znalazły się za szklaną ścianą? Gdy z powodu choroby, takiej jak Alzheimer, traci się wszelkie zdolności komunikacji z otoczeniem? A może później, gdy ciało odmawia posłuszeństwa, zamyka się w kokonie bólu, a świadomość tylko wybiórczo rejestruje to, co na zewnątrz? Czy potrzeba kolejnego kroku – utraty świadomości i braku jakichkolwiek dobrych rokowań, gdy rodzina i przyjaciele zaczynają w obecności chorego rozmawiać o pogrzebie?

Pani Fang umiera. Niczym czółno zalewane stopniowo wodą – jak subtelnie uchwycił ten proces jeden z jej krewnych – osuwa się w krainę śmierci. W małej izbie w biednym domu w chińskim miasteczku, w otoczeniu krewnych i sąsiadów, na przestrzeni miesięcy i wśród codziennej krzątaniny ludzkiej ciżby, jej oczy stopniowo zachodzą mgłą. W tym dramacie jest zupełnie sama. Świat obok nie zwalnia: mężczyźni palą, rozmawiają o pieniądzach, nocą wyruszają na ryby, kobiety krzątają się, grają na telefonach komórkowych lub zerkają w niegasnący ekran telewizora. Fizycznie są blisko, stłoczeni w jednej izbie, niemniej jest między nimi psychiczna przepaść. Tę przepaść próbuje przekroczyć kamera, która bez mrugnięcia oka, bez komentarza czy kontekstu, towarzyszy umierającej, pokazując nagie życie. I choć śmierć była tematem wielu filmów, rzadko tak uporczywie i wytrwale patrzyła jej prosto w oczy.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  86 min
 • kraj/rok:
  Chiny, Francja, Niemcy/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Wang Bing, Ding Bihan, Shan Xiaohui
 • produkcja:
  Idéale Audience, Wil Productions LTD
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – MFF Locarno: Złoty Lampart, 2017 – MFFD Jihlava, 2017 – MFF Toronto, 2017 – FF Singapore, 2017 – Doclisboa, 2017 – MFF Hamburg, 2017 – MFF Busan

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

69 minut z 86 dni
69 Minutes of 86 Days
Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Odzyskać głos
Speak Up
Inne filmy z tagiem

# chiny

Pani Fang
Mrs. Fang
Alicia
Alicia
Singielki
Singled Out
Szukając Jezusa
Looking for Jesus
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera