Mantra – wspólne śpiewanie

Mantra — Sounds into Silence
reż.Georgia Wyss/Hiszpania, Francja, Grecja, Indie, Rosja, USA, UK/2017/85 min.
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 2
2018-05-12
16:30
Kinoteka, sala 2
2018-05-16
15:15
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-19
19:15

Medytować można w różny sposób, ale szczególnie przydatna w dzisiejszych czasach jest medytacja z mantrą. Transcendentalna wibracja dźwiękowa pomaga wyzwolić nasz umysł i wznieść go ponad materialny wymiar. Mantry nie da się wymyślić, bo jest przekazywana z pokolenia na pokolenie przez mistrzów medytacji. Film opowiada o coraz popularniejszym ostatnio zjawisku Mantra Music Session, czyli tzw. Kirtan. Kolebką tej duchowej praktyki są Indie, gdzie traktowana jest w kategoriach uzdrawiających, ale zyskuje na popularności na Zachodzie, gdzie coraz więcej osób odkrywa korzyści, jakie niesie.

Reżyserka bada ten nowy muzyczny fenomen, zgłębiając jego historię i rolę, jaką pełni. Pokazuje doświadczenia uprawiających mantrę ludzi i tych, którzy stykają się z nią po raz pierwszy. Inspiracją do powstania filmu była obserwacja uzdrawiającej roli, jaką mantra odegrała w leczeniu jej chorego na raka przyjaciela. Odkryła wówczas, że jest ona powiązana z bhakti jogą i szybko rozwijającym się ruchem Kirtan, czyli wspólną medytacją z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Starożytne mantry śpiewane są wspólnie przy akompaniamencie współczesnych aranżacji muzycznych i nowoczesnych instrumentów, a wyśpiewywanie radosnych i pełnych pozytywnej energii mantr na wyzwanie prowadzącego zaciera granice między muzykiem a publicznością. Ten nurt cieszy się taką popularnością, że jeden z czołowych artystów tej tradycji, Krishna Das zdobył niedawno nagrodę Grammy.

Ale ten film to również naukowa analiza mantr i kirtanu. C.L. Khetrapal opowiada o swoich badaniach w Centrum Badań Biometrycznych w Lucknow, gdzie analizuje neurologiczne efekty intonowania mantry Oum. Psychiatra w Harvard Medical School John Denninger prowadzi wieloletnie badania nad wpływem medytacji na geny i aktywność mózgu u osób przewlekle chorych. Oprócz tego o mantrach opowiadają m.in. współzałożycielka szkoły Jivamukti Joga Sharon Gannon, współzałożyciel Instytutu Omega Stephan Rechtschaffen, a także badacz tradycji wedyjskiej i sanskryckiej Anand Semaltry.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  85 min.
 • kraj/rok:
  Hiszpania, Francja, Grecja, Indie, Rosja, USA, UK/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Wari Om, Jordi Azategui, Ismael Joyera
 • produkcja:
  Tengo Two
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – FF Illuminate: Nagroda za Reżyserię, 2017 – FF Maui: Nagroda dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu, 2017 – FF Santa Fe

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Turyści
Tourists
Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Maszyna do pisania
California Typewriter
Inne filmy z tagiem

# muzyka

Muzykę mam we krwi
Music in my Blood
MATANGI / MAYA / M.I.A
MATANGI / MAYA / M.I.A
Zamknij się i graj na pianinie
Shut Up And Play The Piano
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera