Maszyna do pisania

California Typewriter
reż.Doug Nichol/Francja, Stany Zjednoczone, Indie, Kanada/2016/104 min
miejsce
data
czas
Luna, sala A
2018-05-13
16:30
Kinoteka, sala 1
2018-05-16
16:00
Luna, sala B
2018-05-19
17:30

Czy jest coś ważniejszego dla światowej literatury niż maszyna do pisania? Czy istnieje bardziej romantyczny obraz pisarza niż zamyślona postać pochylająca się z pasją nad tym narzędziem pracy? Film przedstawia bogatą kolekcję sprawdzonych i znanych maszyn do pisania, starannie wyselekcjonowanych pod kątem marki i historii, jak również artystów, pisarzy i kolekcjonerów, którzy pozostają niezłomnie lojalni wobec tego urządzenia. Jest wśród nich Tom Hanks, John Mayer, David McCullough, Sam Shepard i wielu innych zapaleńców, którzy doceniają uroki starej technologii i nie mają zamiaru łatwo i szybko o niej zapomnieć. Doceniają też jej wartość jako narzędzia i źródła inspiracji.

Tom Hanks posiada w swojej kolekcji ponad 250 maszyn do pisania, podobnie jak Martin Howard, który stara się włączyć do swoich zbiorów legendarny i rzadki model Sholes and Glidden, a John Mayer wykorzystuje części do maszyn do tworzenia przypominających ludzi rzeźb. Poznajemy również przytulny sklep w Berkeley w Kalifornii prowadzony z pasją przez Herberta Permilliona III i jego rodzinę. Jest to de facto jeden z ostatnich zachowanych warsztatów naprawczyn maszyn do pisania w USA, który za wszelką cenę dąży do utrzymania tej tradycji przy życiu.

Film zachęca do refleksji nad dynamicznie zmieniającą się relacją człowiek-maszyna i do redefinicji naszego związku z technologią, zarówno tą starą, jak i nową. To również pochwała trwałej wartości społecznej, historycznej, twórczej i artystycznej maszyn do pisania. W dobie epoki cyfrowej, która kładzie silny nacisk na szybkość i wygodę współczesnej komunikacji, powinniśmy na nowo przemyśleć rolę i znaczenie maszyn w życiu człowieka.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  104 min
 • kraj/rok:
  Francja, Stany Zjednoczone, Indie, Kanada/2016
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Doug Nichol
 • produkcja:
  American Buffalo Pictures
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – DOC NYC Nowy Jork, 2017 – MFF Cleveland

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Turyści
Tourists
Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
W otchłani futbolu
Infinite Football
Inne filmy z tagiem

# literatura

Maszyna do pisania
California Typewriter
Poetka z Arabii
The Poetess
Śniąc o Murakamim
Dreaming Murakami
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera