Śniąc o Murakamim

Dreaming Murakami
reż.Nitesh Anjaan/Dania/2017/57 min
miejsce
data
czas
Luna, sala A
2018-05-12
12:00
Kinoteka, sala 3
2018-05-16
17:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-20
18:45

Haruki Murakami to dziś jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie, którego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w milionach egzemplarzy. W wieku 30 lat wydał debiutancką książkę „Słuchaj pieśni wiatru” („Hear the Wind Sing”, 1979), którą wysłał na konkurs literacki, zajmując pierwsze miejsce i zdobywając nagrodę Gunzō. Kiedy Mette Holm zaczyna tłumaczyć tę powieść na język duński, dwumetrowa żaba pojawia się na stacji metra w Tokio. Podąża za nią zdecydowana zaangażować tłumaczkę w walkę z gigantycznym robactwem, które powoli budzi się z głębokiego snu, gotowe zniszczyć świat.

Gdy ponad 20 lat temu Holm po raz pierwszy trafiła na prozę Marukamiego, nie miała wówczas pojęcia, w jaki sposób literacki świat japońskiego autora wpłynie na jej własne życie. Od tego czasu Holm spędziła tysiące godzin, tłumacząc duńskim czytelnikom jego zagadkowe opowieści – historie, które nieustannie otwierają wyobraźnię i rzucają wyzwanie milionom odbiorców.

Film opowiada o trudnej pracy Holm, która stara się znaleźć idealne tłumaczenie literatury Murakamiego, zdolne przekazać to, co jego bohaterowie próbują nam powiedzieć. Granica między rzeczywistością a wyobraźnią jest w tym filmie mocno zaburzona. Tłumaczka doskonale czuje się w świecie fantazji pisarza, w którym zwierzęta mówią i istnieją w wielu wymiarach. Obserwujemy Holm w trakcie jej pracy nad tłumaczeniem debiutanckiej powieści Murakamiego, podróży do Japonii, rozmów z innymi tłumaczami na temat trudnych do przełożenia słów. Poznajemy również ducha opowieści, który kiedyś, podczas meczu bejsbolowego, nawiedził Murakamiego i nigdy go już nie opuścił.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  57 min
 • kraj/rok:
  Dania/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Agapi Triantafillidis
 • produkcja:
  Final Cut for Real
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam, 2018 – Dok Point Helsinki, 2018 – CPH:DOX Kopenhaga

Inne filmy z sekcji

Muza i Wena

Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
MATANGI / MAYA / M.I.A
MATANGI / MAYA / M.I.A
Zamknij się i graj na pianinie
Shut Up And Play The Piano
Inne filmy z tagiem

# literatura

Maszyna do pisania
California Typewriter
Poetka z Arabii
The Poetess
Śniąc o Murakamim
Dreaming Murakami
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera