Wszyscy ludzie Berniego Sandersa

A Campaign of Their Own
reż.Lionel Rupp/Szwajcaria/2017/74 min
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 1
2018-05-11
21:45
Luna, sala A
2018-05-12
13:15
Kinoteka, sala 4
2018-05-17
15:15
Luna, sala A
2018-05-18
12:30

Wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta USA był wydarzeniem granicznym, od którego zaczęła się nowa era. I choć media typowały Hilary Clinton jako pewną zwyciężczynię wyborów, w szeregach Partii Demokratycznej toczył się wcześniej spór o to, kto ma stanąć do decydującej walki o prezydenturę z kandydatem Republikanów. Film przedstawia prawybory w Partii Demokratycznej oczami aktywistów stojących po stronie Berniego Sandersa, który ostatecznie przegrał z Clinton w demokratycznych prawyborach. Związany z ruchami lewicowymi, zaangażowany w działalność antywojenną i przeciw segregacji rasowej Sanders to najdłużej urzędujący niezrzeszony kongresmen w historii USA otwarcie deklarujący się jako socjalista.

Gdy w 2015 roku ogłosił zamiar startu w prawyborach Partii Demokratycznej początkowo jego kandydatura przeszła bez echa. Jednak z czasem wyrósł na jednego z czołowych kandydatów, a jego wiece przyciągały ogromne rzesze zwolenników. Przedstawiał się jako kandydat najbiedniejszych, młodych zatrudnionych na tzw. śmieciówkach, seniorów z niskimi emeryturami i przedstawicieli klasy średniej. Stawiał na edukację i popierany był głównie przez najmłodszych wyborców, ciesząc się 80-procentowym poparciem demokratów.

Film śledzi nie tylko kampanię Sandersa, ale ukazuje również ludzi, którzy popierali jego kandydaturę, tworząc zorganizowany ruch aktywistów zrodzony z czystej potrzeby zmiany dotychczasowej rzeczywistości. Wyborcy Sandersa, w całej różnorodności, byli przedstawicielami różnych gałęzi amerykańskiej lewicy zgłaszającymi konkretne propozycje zmian i ucieleśniającymi ogólną frustrację oraz rozczarowanie amerykańską rzeczywistością. Za Sandersem stał wielki entuzjazm potencjalnych wyborców, który dawał mu szansę na wygraną. Ten nowo rozpalony radykalny sceptycyzm wobec reprezentacji politycznej w USA miał fundamentalny wpływ na wybory i obecny stan społeczeństwa amerykańskiego. Co ciekawe, Sanders utrzymuje związki z Polską ze względu na polskie korzenie. W 2013 roku odwiedził Słopnice, w których urodził się jego ojciec.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  74 min
 • kraj/rok:
  Szwajcaria/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Lionel Rupp
 • produkcja:
  Zooscope Production
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – MFF Karlowe Wary, 2017 – MFF Locarno, 2017 – Visions du Réel Nyon

Inne filmy z sekcji

Nauki Polityczne

Czas Hitlera. Część 3.
The Hitler Chronicles. Part 3
Czas Hitlera. Część 2.
The Hitler Chronicles. Part 2
Czas Hitlera. Część 1.
The Hitler Chronicles. Part 1
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera