Bez wytchnienia

Unrest
reż.Jennifer Brea/United States/2017/97 min
miejsce
data
czas
Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lwów
2018-05-18
18:00

28-letnia doktorantka Uniwersytetu Harvarda Jennifer Brea ma zamiar poślubić miłość swojego życia, kiedy nagle dostaje wysokiej gorączki, która powala ją z nóg i przykuwa do łóżka. Gdy udaje jej się uzyskać diagnozę lekarzy, którzy informują ją, że jest chora na syndrom chronicznego zmęczenia (ME), którego przyczyna tkwi w jej mózgu, postanawia sfilmować siebie i świat dookoła. Ma nadzieję, że w ten sposób uda jej się znaleźć powody choroby i tym samym lekarstwo na nią.

Jennifer z mężem Omarem musi również zaplanować przyszłość w obliczu trwającej całe życie choroby. Odrzucając ograniczenia, jakie niesie z sobą ME, zaczyna aktywnie działać w internecie. Umieszcza tam nagrane przez siebie filmy i znajduje w ten sposób ukrytą społeczność milionów chorych na to samo ludzi, którzy zniknęli z życia z powodu fizycznych ograniczeń.

ME jest wyniszczającą wielosystemową dolegliwością, która często występuje po przebytej infekcji i powoduje dysfunkcje systemów neurologicznych, odpornościowych, endokrynologicznych i metabolizmu energetycznego. Szacuje się, że chorych na nią jest 15-30 milionów ludzi na całym świecie, z czego 75% nie jest w stanie pracować, a 25% jest tak słabych, że nie wychodzi z domu. Choroba dotyka głównie kobiety, choć jest trudna do zdiagnozowania. Korzystając z internetu, Skype’a i Facebooka Jennifer tworzy grupę chorych na ME, która wzajemnie wpiera się i motywuje. I chociaż wspólnie z mężem Omarem nie będą mogli żyć w sposób, jaki sobie wymarzyli, dzięki chorobie odnajdują siłę i motywację w sobie samych i w nowo odkrytej rzeczywistości. Film przedstawia również wywiady z innymi ludźmi zmagającymi się z tą dolegliwością, którzy opowiadają o chorobie i o tym, w jaki sposób zmieniła ich życie.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  97 min
 • kraj/rok:
  United States/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  A Shella Films, Little By Little Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – FF Sundance: Nagroda Specjalna Jury za Montaż, 2017 – CPH:DOX Kopenhaga, 2017 – MFF Sheffield: Nagroda za Odkrycie Filmowe, 2017 – FF SXSW, 2017 – Hot Docs Toronto, 2017 – FF Nashville: Nagroda Specjalna Jury za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, 2017 – MFF RiverRun: Nagroda Publiczności za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Jutro albo pojutrze
Minding the Gap
Obscuro Barocco
Obscuro Barocco
Inne filmy z tagiem

# nauka

Bez wytchnienia
Unrest
Genesis 2.0
Genesis 2.0
Szukając Jezusa
Looking for Jesus
Call Me Tony
Call Me Tony
Bez wytchnienia
Unrest
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera