Idioci w Korei

Red Chapel
reż.Mads Brügger/Dania/2009/88 min.
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 1
2018-05-12
12:30

Mads Brügger, duński dziennikarz, pisarz, prezenter telewizyjny, słynący z kontrowersyjnych tematów oraz dwóch dwudziestolatków: Simon Jul i Jacob  Nossell. Pierwszy, z wiecznym uśmiechem na szerokiej, jowialnej twarzy, jest aktorem. Drugi, komik, jest chory na porażenie spastyczne i z trudnością porusza się o własnych siłach. Obaj, choć mają koreańskie korzenie, do Korei Północnej jadą po raz pierwszy – od dziecka mieszkają w Europie. Do Korei Północnej, a więc kraju, gdzie wciąż jest żywy duch „Wielkiego Wodza”, „Wiecznego Prezydenta” Kim Ir Sena, a niepodzielną władzę sprawuje jego syn, „Drogi Przywódca”, Kim Dzong Il. Kraju, gdzie większość z 23 milionów obywateli cierpi głód, a o podstawowych prawach człowieka należy zapomnieć. Miejscowe władze niechętnie też patrzą na przybyszy zza granicy. Brüggerowi udało się jednak załatwić pozwolenie na przyjazd pod pretekstem „wymiany kulturalnej”. Bo Simon i Jacob są również znani jako mała trupa teatralna specjalizująca się w satyrycznych skeczach.

Ich przyjazd do Korei ma też po trosze znamiona akcji dywersyjnej. Wskazuje na to oryginalny tytuł filmu nawiązujący do pewnego komunistycznego szpiega działającego w nazistowskich Niemczech pod ksywką „Rote Kapelle”. A więc: humor kontra ponura rzeczywistość totalitarnego państwa, wolność kontra zniewolenie. I w końcu: życie – wbrew sankcjom komunistycznego reżimu i wbrew ograniczeniom niepełnosprawnego ciała.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  88 min.
 • kraj/rok:
  Dania/2009
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Zentropa Productions, Danmarks Radio (DR)
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2010 – Sundance Film Festival: Nagroda Jury w kategorii: film dokumentalny, 2009 – Hot Docs Kanada, 2009 – IDFA Amsterdam, 2009 – Nordisk Panorama, Islandia: Nagroda dla Najlepszego Nordyckiego Filmu Dokumentalnego

Inne filmy z sekcji

Mistrzowie

Idi Amin – autoportret
General Idi Amin Dada: A Self Portrait
Eldorado
Eldorado
Ambasador
Ambassador
Inne filmy z tagiem

# Azja

Idioci w Korei
Red Chapel
Inne filmy z konkursu

Nagroda Dokumentalna Warszawy

Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera