Okupacja 1968

Occupation 1968
reż.Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymkow, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt/Słowacja, Czechy, Polska, Bułgaria, Węgry/2017 /130 min
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 4
2018-05-19
19:00
Kinoteka, sala 2
2018-05-20
14:15

20 sierpnia 1968 roku o godzinie 23:00 wojska Związku Radzieckiego, Węgier, Polski, Bułgarii i NRD dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji Praskiej Wiosny kierowanej przez Alexandra Dubčeka. Była to największa operacja wojskowa w historii Europy po drugiej wojnie światowej. Wzięło w niej udział od 175 tys. do 500 tys. żołnierzy.

Dziś, 50 lat po tym wydarzeniu, dawni uczestnicy, reprezentujący państwa Układu Warszawskiego, wracają do tamtej historii. W pięciu etiudach zrealizowanych przez reżyserów i reżyserki z Rosji, Węgier, Polski, Bułgarii i Niemiec, weterani operacji „Dunaj” opowiadają z własnej perspektywy, jak wielka historia spotkała na swojej drodze małego człowieka. W miejsce typowej dla wojska depersonalizacji, bezwarunkowego posłuchu i hierarchii mają możliwość przekazania indywidualnych narracji, jak np. wspomnień polskiego żołnierza, który został zmobilizowany niedługo po ślubie, węgierskiego wojaka, który podczas pobytu w czechosłowackiej wiosce poznał miłość swojego życia czy młodego Bułgara, który oddalił się z obozu za potrzebą i nigdy nie wrócił. Większość z nich krytycznie ocenia tamtą interwencję, choć używa do tego różnych środków: jedni podkreślają absurd wojny jako takiej, inni powołują się na podstawowe prawa człowieka, jeszcze inni – na więzi międzyludzkie istniejące ponad granicami państw czy wreszcie bezkrwawy przebieg wydarzeń na większości okupowanych terenów. Wartym uwagi pozostaje jednak pytanie, czy dziś po oswobodzeniu się z radzieckiej dominacji i zniesieniu w większości krajów obowiązkowej służby wojskowej, stać ich i nas – choćby w wypowiedziach – na pełną wolność?

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  130 min
 • kraj/rok:
  Słowacja, Czechy, Polska, Bułgaria, Węgry/2017
 • reżyser:
  Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymkow, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Peter Kerekes, Hypemarket Film, Silver Frame, Agitprop, ELF Pictures
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam

Inne filmy z sekcji

Peryferie imperium

Rosyjska robota
The Russian Job
Kołyma – droga kośćmi usłana
Kolyma - Roads of Bones
Wewnętrzne granice
D is for Division
Inne filmy z tagiem

# Europa

Czas Hitlera. Część 3.
The Hitler Chronicles. Part 3
Duchy wojny domowej
The Silence of Others
Eldorado
Eldorado
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera