Góra

Mountain
reż.Jennifer Peedom/Australia/2017/74 min
miejsce
data
czas
Luna, sala B
2018-05-12
13:45
Luna, sala A
2018-05-15
13:15
Kinoteka, sala 4
2018-05-17
21:30
Luna, sala B
2018-05-19
13:45

Co znaczą góry dla człowieka i dlaczego się po nich wspinamy? Z jakiego powodu tak nas wciągają, czasem kosztem życia? Zaledwie 300 lat temu wejście na szczyt uznawano za obłęd, bo góry były miejscem niebezpiecznym, którego należało unikać. Co się stało, że zaczęliśmy traktować je w kategoriach piękna, wyższego świata, który tak nas fascunuje? Film jest efektem współpracy znanej australijskiej reżyserki Jennifer Peedom („Sherpa“) z Australijską Orkiestrą Kameralną (ACO), jedną z największych orkiestr kameralnych na swiecie. Zachwycający wizualnie i dziwiękowo obraz nakręcony przez jednego z najlepszych operatorów filmowych (prywatnie wspinacza górskiego), prezentuje piękno gór i historię naszej ponadczasowej pasji, jaką do nich czujemy.

Dzięki fenomenalnej pracy kamery, przy wykorzystaniu dronów i helikoptertów, obserwujemy najwyższe i najpiękniejsze szczyty i masywy górskie na Ziemi. Poznajemy fizyczne piękno gór w pełnym majestacie i kształcie. Narratorem filmu jest Willem Dafoe, który czyta tekst napisany przez reżyserkę wspólnie z brytyjskim pisarzem Robertem Macfarlanem (autorem książki „Mountain of the Mind“).

Dowiadujemy się, dlaczego ludzie tak bardzo fascynują się górami pomimo oczywistych niebezpieczeństw, jakie się z nimi wiążą. Poznajemy wpływ, jaki mają góry na życie i wyobraźnię człowieka. Śledzimy również początki alpinizmu, traktowanego kiedyś jako pasja człowieka naznaczona dążeniem do wysublimowanego piękna. Dopiero z czasem miejsce pokory zajęły w alpimiźmie uczucia mniej wzniosłe: machismo i egotyzm, który często w górach prowadzi do śmierci. W filmie obserwujemy również najlepszych wspinaczy na świecie i ich wyczyny. Mamy wreszcie szansę zrozumieć, dlaczego góry są dziś częścią wielkiego misterium życia i przyciągają do siebie miliony ludzi.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  74 min
 • kraj/rok:
  Australia/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Renan Ozturk
 • produkcja:
  Stranger Than Fiction Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – MFF Melbourne, 2017 – MFF Sydney, 2017 – MFF San Sebastian, 2017 – MFF Busan, 2017 – MFF Londyn, 2017 – Zagrebdox Zagreb

Inne filmy z sekcji

Miejsca

Mehsampur
Mehsampur
Wspomnienia wschodu
Eastern Memories
Budda, nastolatki i piłka nożna
The Next Guardian
Inne filmy z tagiem

# przyroda

Królowa pszczół
Pien Queen of the Bees
Było sobie drzewo
Once Upon a Tree
Pradawny las
The Ancient Woods
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera