69 minut z 86 dni

69 Minutes of 86 Days
reż.Egil Håskjold Larsen/Norwegia/2017/70 min
miejsce
data
czas

Morski brzeg: piach, muszle, kamienie, wodorosty i… kamizelki ratunkowe. Kamera powoli zmierza w kierunku lądu, rejestrując czyjeś ślady. Nie wiemy, czy osoba ta dopłynęła i zostawiła je na brzegu, czy też są to jedynie szczątki wyrzucone na plażę przez wodę. Wiemy jednak, o kim będzie ten film.

Kilka minut później kamera dociera do prowizorycznych namiotów ustawionych na brzegu. Dostrzega pierwszych uchodźców. Na nikim specjalnie nie koncentruje uwagi, spokojnie podąża za ludzkim ruchem. Zapada noc, nadpływa prom. Zaczyna się odyseja, która potrwa 86 dni, zanim wyrzuceni na brzeg Europy uchodźcy dotrą do tymczasowego azylu w Szwecji. Jakby nie wynaleziono samolotów i innych szybkich form komunikacji, rodzina ludzka będzie się przemieszczać wraz z całym swoim majątkiem w ścisku i znoju, niczym dziewiętnastowieczni chłopi w podróży do wymarzonej Ziemi Obiecanej. Autokarami, pociągami, promami, nocując w tymczasowych obozach albo koczując na dworcach, czekając w nudzie lub biegnąc w pośpiechu, będzie wytrwale dążyć do obranego celu.

Nie usłyszymy jednak żadnego komentarza z offu, ani rozmowy z naszymi bohaterami. Gdy tylko ruszą w trasę, kamera podąży wraz z nimi, ukazując jak naprawdę wygląda ta wędrówka. Bardzo szybko stanie się neutralnym towarzyszem ich podróży, przedstawiając nam zaledwie 69 minut z tej tułaczki. Z czasem wśród postaci dorosłych wyłowi twarz dziecka – kilkuletniej Lean, która ciągnięta przez rodziców za rękę, przemierzy cały szlak. Być może to jej wielkie ciemne oczy, niesforne kędziorki i nieporadność – cechy typowe dla wszystkich małych ssaków – rozczulą na tyle, że poświęci jej znacznie więcej uwagi niż dorosłym. Z czasem okaże się, że dzieci takich jak Lean jest znacznie więcej – wedle danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) ponad połowa uchodźców to dzieci. Ta mała dziewczynka stanie się twarzą wszystkich uchodźców, od której trudno będzie odwrócić wzrok.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  70 min
 • kraj/rok:
  Norwegia/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Egil Håskjold Larsen
 • produkcja:
  Production: Sant & Usant
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam, 2017 – Hot Docs Toronto: Nagroda dla Najlepszego Wschodzącego Reżysera Międzynarodowego, 2017 – Sheffield Doc/Fest: Nagroda Młodzieżowego Jury, 2017 – CPH: DOX Kopenhaga

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Jutro albo pojutrze
Minding the Gap
Obscuro Barocco
Obscuro Barocco
Inne filmy z tagiem

# migracje

Eldorado
Eldorado
Gdy nadejdzie wojna
When the War Comes
Kobiety Złotego Świtu
Golden Dawn Girls
Opętani
Possessed
Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera