Mads Brügger

Reżyser filmów “Wielka europejska zagadka papierosów” („The Great European Cigarette Mystery”), „Ambasador” („The Ambassador”), „Idioci z Korei” („The Red Chapel”). Urodził się w 1972 roku. Duński dziennikarz, pisarz, filmowiec. Prowadzi programy telewizyjne. Autor kilku książek, współpracował zarówno z czasopismami, jak i dziennikami. Produkował nagradzane programy radiowe. Prowadził doceniony przez krytyków wieczorny program telewizyjny „The 11th Hour”, a także codzienny program informacyjny „Deadline”. Jest jednym z twórców satyrycznego serialu dokumentalnego „Danes for Bush” (2004).

Reżyser pełnometrażowych filmów dokumentalnych „Idioci z Korei” („The Red Chapel”) – zwycięzca przeglądu Nordisk Panorama 2009, nagroda na festiwalu w Sundance 2010 i „Ambasador” („The Ambassador”, 2011) – film otwarcia festiwalu IDFA 2011, prezentowany na festiwalu w Sundance 2012. Oba filmy były prezentowane na festiwalach na całym świecie i sprzedane do szerokiej dystrybucji. 

Brügger jest znany ze swoich charakterystycznych metod „performatywnego dziennikarstwa”, dzięki którym udaje mu się wniknąć i dokonać infiltracji wybranych przez siebie środowisk. Oba jego dotychczasowe filmy wywołały szeroką debatę publiczną po tym, jak zostały nadane przez BBC, ZDF, VPRO, NRK, UR, RTVS, DR, HBO, SBS (Australia), Canal Plus (Hiszpania), CTV (Francja), ERR (Estonia) i TVP. 

Mads Brügger razem z Mikaelem Bertelsenem pełni funkcję redaktora prowadzącego nową duńską radiostację Radio 24syv, która rozpoczęła nadawanie 1.11.2011.

Na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity polską premierę będzie miał jego najnowszy film “Wielka europejska zagadka papierosów” („The Great European Cigarette Mystery”).