Samotna walka Thomasa Reida

The Lonely battle of Thomas Reid
reż.Feargal Ward/Irlandia/2017/76 min
miejsce
data
czas

Thomas Reid jest właścicielem farmy położonej w irlandzkim North East Kildare – ziemi, która od ponad 100 lat należy do jego rodziny. Przez ten czas okoliczne tereny zostały stopniowo wykupione przez wielki przemysł, a najbliższy sąsiad Reida, producent mikroprocesorów Intel, ostrzy sobie zęby na posiadłości farmera. Co gorsza IDA, rządowa agencja odpowiedzialna za sprowadzanie zagranicznych inwestycji, wyraźnie sympatyzuje z amerykańskim gigantem. Thomas twardo odmawia, lecz wszyscy wydają się być przeciwko niemu.

Konkretny spór człowieka z korporacją – dzięki malarskości kadrów, specyficznemu tempu narracji ukazanej przede wszystkim z perspektywy Thomasa – zamienia się w przypowieść o walce Dawida z Goliatem, która w różnych okresach ludzkości przyjmowała inne wcielenia. A dzięki niezwykłemu talentowi twórców, możemy ją oglądać na przykładzie losów pojedynczego człowieka.

Na pierwszy rzut oka mężczyzna z charakterystycznie obciętymi na pazia włosami i czerwonymi policzkami przypomina średniowiecznego folwarcznego chłopa, krzątającego się po obejściu. Chwilę później jego twarz wydobyta ciepłym światłem z ciemności zamienia się niespodziewanie w portret renesansowego myśliciela, którego trzeźwy osąd sytuacji pozwala innym rozpoznać złudzenia i fałszywe bóstwa kapitalizmu. W innym ujęciu, gdy znajduje kolejne zwierzęce truchło – prawdopodobnie efekt zanieczyszczenia ziemi przez przemysł – przemienia się w Hioba, na którego spadają wszystkie możliwe nieszczęścia.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  76 min
 • kraj/rok:
  Irlandia/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Feargal Ward
 • produkcja:
  FSE Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam, 2017 – Zagrebdox Zagrzeb, 2017 – Sheffield Doc/Fest

Inne filmy z sekcji

Bohaterowie są wśród nas

Święta góra
Holy Mountain
W tenisie love znaczy zero
Love means zero
Alain Ducasse – kuchenne wyzwania
The Quest of Alain Ducasse
Inne filmy z tagiem

# ekologia

Zielone kłamstwa
The Green Lie
Eks-szaman
Ex Shaman
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Opętani
Possessed
Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera