Dziecko ciszy

Deaf Child
reż.Alex de Ronde/holandia/2017/72 min
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 3
2018-05-13
12:30
Kinoteka, sala 2
2018-05-17
14:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-20
17:15

Tobiasz miał rok, gdy jego rodzice dowiedzieli się, że nie słyszy. Rodzice instynktownie dostosowali się do potrzeb syna i zadbali o to, aby go nie ograniczać. Wiedzieli, że niesłyszące dziecko nie będzie miało łatwego życia, więc zapewnili mu maksimum wolności i bezpieczeństwa, dbając o to, by nigdy nie czuł się izolowany czy samotny. Robił wszystko czego zapragnął: chodził na karate, kurs nurkowania, podróżował po całym świecie. Nigdy nie uważał, że jest inny z powodu niepełnosprawności. Miał przekonanie, że jego życie nie różni się od innych. Poszedł na studia, zdobył tytuł magistra i dziś uczy słyszących języka migowego.

Nakręcony przez ojca Tobiasza film jest wzruszającą i ciepłą opowieścią o życiu młodego człowieka, mocno wspieranego przez rodzinę, któremu niepełnosprawność nie uniemożliwiła samorealizacji. Dzięki wykorzystaniu bogatych rodzinnych archiwów, mamy szansę śledzić krok po kroku jak dorasta, nawiązuje silne więzy z rodzicami i bratem, komunikuje się ze światem i uczestniczy w terapiach logopedycznych, które uznaje za bezużyteczne. Jest dumny ze swojej odmienności i własnej tożsamości, i wcale nie uważa tego, że nie słyszy  za chorobę, którą należy leczyć. Ma bardzo bliskie relacje z rodziną, która daje mu wsparcie. Ulgi z tytułu niepełnosprawności, takie jak zniżki na komunikację czy darmowe bilety do muzeów uznaje za kompletny nonsens.

Oparty na rodzinnych wspomnieniach film prowokuje do myślenia nie tylko w kwestii tego, czym tak naprawdę jest niepełnosprawność i jak postrzega ją nasze społeczeństwo, lecz również jakie korzyści mogą płynąć z implantów ślimakowych i innych postępów w nauce. Film przedstawia jednak nie tylko losy inspirującego niesłyszącego człowieka, którego nauczono, że w życiu nie istnieją żadne przeszkody – to również portret fascynującego świata niesłyszących oraz ich kultury, opartej na własnych zwyczajach i doświadczeniach.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  72 min
 • kraj/rok:
  holandia/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Alex de Ronde, Remco Bikkers, Deen van der Zaken, Pieter Colombijn
 • produkcja:
  Pieter van Huystee Film
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam: Nagroda Publiczności, 2017 – Doc Point Helsinki

Inne filmy z sekcji

Nie tacy sami

Esej na pożegnanie
Farewell Essay
Singielki
Singled Out
Szukając Jezusa
Looking for Jesus
Inne filmy z tagiem

# edukacja

Rodzina
The Family
Dzieciństwo
Childhood
Bystre dzieciaki
Wiz Kids
Inne filmy z konkursu

Nagroda Akademii Dokumentalnej

Gurrumul
Gurrumul
Dla Ahkeema
For Ahkeem
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera