Spotkanie z Madsem Brüggerem


sobota, 12 maja | 15:00 | Kinoteka

Spotkanie z Madsem Brüggerem po filmie „WIELKA EUROPEJSKA ZAGADKA PAPIEROSÓW” reż. Mads Brügger, Jeppe Rønde Spotkanie w języku polskim i angielskim

Mads Brügger, duński dziennikarz, satyryk oraz gwiazda telewizyjnego show, znany z produkcji będących filmowymi prowokacjami, bezlito­śnie obnażającymi światowe mechanizmy polityki i władzy, powraca na Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity z nowym filmem dokumentalnym: „Wielka europejska zagadka papierosów”(„The Great European Cigarette Mystery”), którego jest pomysło­dawcą i współtwórcą. W programie Festiwalu także dwa filmy Bruggera, którymi zaskarbił sobie uznanie publiczności poprzednich edycji Festiwalu: „Ambasador” („The Ambassador”, 2011; po raz pierwszy pokazywany w Polsce podczas 9. edycji Festiwalu) i „Idioci w Korei” („Red Chapel”, 2009; polska premiera na 7. edy­cji Festiwalu), uhonorowany Nagrodą Jury jako najlepszy zagraniczny dokument na Festiwalu Filmowym w Sundance.

W „Wielkiej europejskiej zagadce papierosów”, wraz z Jeppe Rønde, reżyserem filmu i dzienni­karzem, Brügger wszczyna śledztwo, aby odsło­nić kulisy głośnej rezygnacji Johna Dalliego ze stanowiska komisarza UE ds. zdrowia. Film jest relacją z reporterskiego śledztwa, które reżyse­rzy przeprowadzili na Malcie, w Belgii i wyspach Bahama, dokąd doprowadził ich trop.

W „Ambasadorze” Brügger wyruszył w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze głębokiej korupcji, jaka istnieje w tej części świata. Dzięki zakupionemu na czarnym rynku paszportowi dyplomatycznemu zostaje konsulem Liberii w Republice Środkowoafry­kańskiej. W Afryce ma robić interesy – otwo­rzyć fabrykę zapałek. Ta działalność ma być jednak jedynie przykrywką dla prawdziwego celu wizyty – wywiezienia diamentów w dyplo­matycznej torbie.

Poprzedni film Madsa Brüggera – „Idioci z Korei” – jest zapisem jego podróży do Korei Połnocnej w towarzystwie dwóch duńskich komików ko­reańskiego pochodzenia. Bruggerowi udało się załatwić pozwolenie na przyjazd pod pretekstem wymiany kulturalnej. Reżyser przeprowadził tragikomiczną dywersję, mającą na celu udo­kumentowanie prawdziwego życia obywateli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. „Idioci z Korei” to humor kontra ponura rzeczywi­stość totalitarnego państwa, wolność kontra zniewolenie.

Mads Brugger spotka się z widzami 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity i opowie o tajnikach swojej pracy i specyficznym dziennikarskim podejściu do filmu dokumen­talnego, dzięki któremu jest jednym z ciekaw­szych demaskatorów współczesnych systemów politycznych.