Debata: Jak chronić lasy nie wychodząc z domu?


piątek, 11 maja | 18:30 | Iluzjon

Debata: Jak chronić lasy nie wychodząc z domu?

po filmie „Silas” reż. Anjali Nayar, Hawa Essuman

Debata w języku polskim

Partner: WWF

Silas Siakor, bohater filmu „Silas”, po którym odbędzie się debata ze specjalistami z WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), to liberyjski aktywista, który z wielkim poświęceniem działa dla lokalnej społeczności. Próbując uniemożliwić wycinkę lasów pod plantacje palmowe, demaskuje korupcję na wysokim szczeblu. Silasa charakteryzuje odwaga i determinacja, ale co niezwykle ważne, potrafi wykorzystywać w pracy nowoczesne technologie. Podczas spotkania porozmawiamy o formach aktywizmu i o tym, co każdy z nas może zrobić dla ochrony przyrody i jak możemy wspierać działania ekologów.

W debacie udział wezmą:

Dariusz Gatkowski – specjalista ds. ochrony różnorodności biologicznej w Fundacji WWF Polska. Zajmuje się głównie ekosystemami leśnymi, jest zaangażowany w obronę Puszczy Białowieskiej, intensywnie działa dla ochrony Puszczy Karpackiej we wschodniej części Karpat. Zdobył doświadczenie w kwestii ochrony ekosystemów otwartych, był koordynatorem projektu ochrony wodniczki (gatunek ptaka) we wschodniej Polsce.

Dr Przemysław Nawrocki – biolog specjalizujący się w dziedzinie badań i ochrony ekosystemów rzek i dolin rzecznych. W Fundacji WWF Polska, gdzie pracuje od 1997 roku, zajmuje się ochroną polskich rzek i gatunków zwierząt poza granicami Polski, w tym tygrysów w tropikalnych lasach w Malezji. Odznaczony odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” przyznawaną przez Ministra Środowiska oraz Nagrodą Zielonego Liścia za zasługi dla rozwoju Zielonych Płuc Polski.

Stefan Jakimiuk – biolog, od lat zajmuje się ochroną środowiska naturalnego i jego dzikich mieszkańców. Był prezesem Towarzystwa Biebrzańskiego, które przygotowało grunt do utworzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego, chroniącego ostatnie, dobrze zachowane środowiska bagienne w Europie Środkowej. W ramach działalności WWF Polska 7 lat prowadził projekt unikatowych ekosystemów leśnych Puszczy Białowieskiej. Zajmuje się ochroną dużych drapieżników – rysia, wilka i niedźwiedzia oraz reliktowych drzewostanów Karpat.

Prowadząca:

Katarzyna Karpa-Świderek – jest rzeczniczką prasową WWF Polska, gdzie specjalizuje się w tematyce zmiany klimatu. Przed związaniem się z Fundacją WWF Polska współpracowała z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, a także Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Gościnnie wykłada na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarka telewizyjna, korespondentka, autorka programów i moderatorka licznych debat.