sobota, 19 maja, godz. 16:00 | Kinoteka
Debata: Od manipulacji do przemocy wobec „obcych”. Czy możemy zatrzymać kolejne ludobójstwa?
po filmie „Wielebny W.” reż. Barbet Schroeder
Debata w języku polskim i angielskim
Partner: Amnesty International Polska
W 2017 roku świat usłyszał o czystkach etnicznych wobec muzułmanów w Birmie. „Wielebny W.” to portret przywódcy buddyjskich ekstremistów Wirathu, który sprawnie posługując się technikami mobilizacji i manipulacji, buduje wrogość wobec mniejszości muzułmańskiej. Czy charyzmatyczny lider, fake news i uprzedzenia to połączenie, które musi doprowadzić do ludobójstwa? Czy możemy temu zapobiec? Film skłania do refleksji nad uniwersalnymi mechanizmami, które prowadzą do tragicznych zbrodni.
W debacie udział wezmą:
Weronika Rokicka – koordynatorka kampanii Amnesty International Polska, politolożka, indolożka, asystentka na Wydziale Orientalistycznym UW
dr hab. Lech M. Nijakowski − kierownik Zakładu Socjologii Ogólnej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stały doradca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP. Laureat nagrody im. Stanisława Ossowskiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne za rok 2007 za książkę „Domeny symboliczne. Konflikty narodowe i etniczne w wymiarze symbolicznym”. Laureat Nagrody naukowej Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk im. Ludwika Krzywickiego za książkę „Rozkosz zemsty. Socjologia historyczna mobilizacji ludobójczej”.
Wojciech Tochman – reporter, pisarz, autor kilku książek dokumentalnych przetłumaczonych na kilkanaście języków. Najgłośniejsze to „Jakbyś kamień jadła” o powojennej Bośni, „Dzisiaj narysujemy śmierć” o ludobójstwie w Rwandzie oraz „Eli,Eli” o slumsach na Filipinach. Jesienią 2017 pracował wśród uchodźców Rohingya w obozach w Bangladeszu. Obecnie mieszka w Kambodży, gdzie kończy pracę nad książką „Pianie kogutów, płacz psów”. Wydawnictwo Literackie zapowiada jej wydanie na początek 2019 roku.
Barbet Schroeder – reżyser filmu „Wielebny W.”
Debatę poprowadzi:
Zuzanna Piechowicz – dziennikarka i sekretarz redakcji Radia TOK FM, prowadzi audycję „Idealna niedziela” poświęconą nowym ideom i nurtom intelektualnym. Członkini zarządu Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, trenerka warsztatów edukacji medialnej i z zakresu praw człowieka. Trenerka w projektach: „Birma na fali” Stowarzyszenia „Edukacja dla pokoju” oraz „Mjanma w działaniu” Fundacji Kultury Świata.