Debata: Ludzie, których nie było – o widzialności środowiska LGBTQ


czwartek, 17 maja | 19.00 | Luna

Debata: Ludzie, których nie było – o widzialności środowiska LGBTQ

po filmie „Queerama” reż. Daisy Asquith

Debata w języku polskim

Partner: VICE Polska, Parada Równości, Lambda, Kampania Przeciw Homofobii

Geje i lesbijki przez znaczną część XX wieku oficjalnie nie istnieli. Nikt nie chciał ich dostrzec, a jeśli już to zrobił, zamieniał najczęściej ich życie w piekło. Jak się pożąda, dąży do szczęścia i wyzwolenia, kiedy się nie istnieje? Na to pytanie odpowiada Daisy Asquith w filmie „Queerama” pokazującym homoseksualnee doświadczenia: od kronik filmowych z lat 20. XX wieku po kampanię dążącą do równości małżeńskiej w ostatnich latach. Czy wiele się w tym czasie zmieniło? Wychodząc od zmian pokazanych na przykładzie społeczeństw zachodnich, zerkniemy na polskie podwórko, ustalając, w którym momencie drogi przebytej przez inne kraje wiele lat temu, obecnie się znajdujemy. Zapytamy też, w jaki sposób materiały odkopane w brytyjskim archiwum, oddają atmosferę panującą obecnie i w przeszłości w Polsce. Czy geje i lesbijki przechodzą przez to samo w różnych miejscach na świecie?

W debacie udział wezmą:

Magdalena Staroszczyk – doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej.

Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. Jej zainteresowania badawcze to sytuacja kobiet i mniejszości seksualnych oraz dyskurs dotyczący kobiet nieheteronormatywnych w Polsce po 1989 roku. Feminizm, nowy materializm, teoria afektów, teoria queer. Członkini Zespołu Teorii Ruchomego Obrazu w IKP UW oraz koła naukowego Queer UW. Działaczka feministyczna i queerowa. Performerka.

Dr hab. Małgorzata Radkiewicz – wykładowczyni UJ, filmoznawczyni. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej we współczesnym kinie i w sztukach wizualnych. Prowadzi badania nad twórczością kobiet w kinie, fotografii i w sztuce. Wyrazem jej zainteresowań są m.in. publikacje: Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek” (2010) oraz jej książka: „Oblicza kina queer” (2014).

Debatę poprowadzi:

Mateusz Góra – filmoznawca, redaktor działu Patrząc „Kultury Liberalnej” i stały współpracownik VICE Polska. Zajmuje się kinem queer i awangardą filmową.