Debata: Czy da się stworzyć tożsamość od nowa?


piątek, 11 maja | 19:00 | Kinoteka

Debata: Czy da się stworzyć tożsamość od nowa?

po filmie „Książę i Dybuk” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Debata w języku polskim

Partner: Zwierciadło

 

W połowie lat 60. XX wieku umiera książę Michał Waszyński. W czasie uroczystego pogrzebu Rzym żegna arystokratę i producenta hollywoodzkich hitów, pracującego m.in. z Orsonem Wellsem, Sophią Loren, Claudią Cardinale. A może wcale nie księcia, tylko przedwojennego polskiego reżysera znanego z kręconych szybko i za małe pieniądze popularnych komedii i wyciskaczy łez, ale też jednego wybitnego dzieła – mistycznego „Dybuka”? Albo ubogiego żydowskiego chłopaka Mosze Waksa, syna wołyńskiego kowala? Jeden człowiek, kilka życiorysów. „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to dobry punkt wyjścia do dyskusji o tym, dlaczego ludzie szukają nowych tożsamości. I jak żyje się po takiej zmianie.

W debacie udział wezmą:

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski – twórcy filmu

Remigiusz Grzela – dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek „Marian Kociniak. Spełniony”, „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „”, książek reporterskich „Bagaże Franza K., czyli Podróż, której nigdy nie było” i „Wybór Ireny”, “Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”

Iza Falkowska-Tyliszczak – psycholożka i terapeutka z Zespołu Pomocy Psychoterapeutycznej

Prowadząca:

Zofia Fabjanowska-Micyk – dziennikarka. Z wykształcenia japonistka. Prowadzi dział kultury miesięcznika „Zwierciadło”. Współautorka książki „Cudowne lata. Opowieści o miejscach, w których dorastaliśmy”. „Banzai. Japonia dla dociekliwych” to jej pierwsza książka dla dzieci.