Grace Jones i Gala Wręczenia Nagród, nietuzinkowy projektant mody, liberyjski obrońca przyrody i Walerian Borowczyk to bohaterowie filmów, które zobaczymy w piątek podczas 15. edycji Festiwalu Filmowego Docs Against Gravity.
18 maja w Teatrze Studio przyznane zostaną nagrody 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Po ceremonii zapraszamy na pokaz filmu Sophie Fiennes GRACE JONES. Sprzedaż biletów na premierowy pokaz filmu „Grace Jones” i Galę wręczenia nagród w Centrum Festiwalowym w Kinotece. Bilety w cenie 15 zł.
Więcej o wydarzeniu:
W piątek w czasie Festiwalu zastanowimy się, dlaczego hołubiony kiedyś przez krytyków i festiwale filmowe reżyser Walerian Borowczyk z czasem został wchłonięty przez rynek filmów erotycznych. „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” („Love Express. The Dissapperance of Walerian Borowczyk”, 2018) Kuby Mikurdy to historia wzajemnych powiązań między strefami sztuki wysokiej, seksualności i rynku kultury opowiadania. Pretekstem do tych rozważań jest właśnie kariera niepokornego reżysera i artysty wizualnego Waleriana Borowczyka. W filmie udział wzięli współpracownicy Borowczyka, a także znani filmowcy i teoretycy kina, m.in. Terry Gillian, Neil Jordan, Andrzej Wajda czy Slavoj Žižek. Projekcja w Kinotece o godz. 20.30, a po niej spotkanie z reżyserem.
Więcej o filmie:
Tego dnia na Festiwalu zgłębimy również urbanistyczną refleksję reżysera Barta Simpsona nad stolicą Brazylii. Film „Brasilia: Projekt-utopia” („Brasilia – Life After Design”, 2017) to opowieść o mieście zbudowanym 1960 roku przez Lúcio Costę i Oscara Niemeyera na środku pustyni, wpisanym na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO i określanym mianem fantastycznej wyspy i arcydzieła modernizmu XX wieku. Jak wygląda życie w tej precyzyjnie skonstruowanej przestrzeni? Przekonamy się o godz. 17.45 w Kinotece oraz w czasie dyskusji po filmie.
Więcej o filmie:
http://archiwum2018.docsag.pl/pl/movies/brasilia-life-after-design/?dist=warszawa
Piątek będzie też kolejną – już ostatnią na Festiwalu! – szansą, by zobaczyć film „Gdy nadejdzie wojna” („When the War Comes”, 2018) i porozmawiać z jego twórcą Janem Gebertem. Reżyser przygląda się grupom paramilitarnym na Słowacji, których celem jest obrona kraju, na przykład przed uchodźcami. Ich liczba rośnie. Członkowie nacjonalistycznej jednostki „Słowaccy poborowi” przygotowują się na odparcie zagrożenia, spotykając się co dwa tygodnie na manewrach wojskowych. Nie sprzyjają im media ani organizacje pozarządowe, władza publiczna odżegnuje się od ich wysiłków (choć po cichu przyzwala na ich działania), a policja kontroluje ich ruchy. Jednak ambicja i determinacja lidera, a także umiejętność dostosowania się do trudnych warunków, sugerują, że jest jeszcze przed nimi przyszłość. Tajniki organizacji poznamy w Kinotece o godz. 18 oraz w czasie późniejszej dyskusji z reżyserem.
Więcej o filmie:
http://archiwum2018.docsag.pl/pl/movies/when-the-war-comes/?dist=warszawa
Tego dnia na Festiwalu zastanowimy się również, skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso. Film „Zjadanie zwierząt” („Eating Animals”, 2017) Christophera Quinna opowiada o początkach końca hodowli przemysłowej. Wyprodukowany z udziałem Natalie Portman i pisarza Jonathana Safrana Foera jest adaptacją jego słynnej książki pod tym samym tytułem, która stara się znaleźć odpowiedź na to istotne pytanie, ukazując, że hodowla przemysłowa to najgorsza rzecz, jaką ludzie kiedykolwiek zrobili zwierzętom. Reżyserowi udało się dostać z ukrytą kamerą do ściśle chronionych zakładów przetwórstwa żywności i ukazać, co dzieje się za ich zamkniętymi drzwiami. Seans i rozmowa z reżyserem w kinie Kinotece o godz. 20.
Więcej o filmie:
http://archiwum2018.docsag.pl/pl/movies/eating-animals/?dist=warszawa
Z widzami spotka się również jedna z reżyserek filmu „Silas” (2017). Anjali Nayar i Hawa Essuman przedstawiają historię liberyjskiego działacza na rzecz ochrony środowiska Silasa Siakora, który – ryzykując zdrowie i życie – walczy o prawa człowieka, zwalcza nielegalny wyręb lasu oraz korupcję na wysokich szczeblach. Ujawnił wiele politycznych afer, nielegalnych praktyk pozyskiwania drewna i związanych z tym naruszeń praw człowieka. Film śledzi prywatne i publiczne życie oraz działania Siakora, a także jego niestrudzoną walkę o ochronę swojego kraju i środowiska. Pokazuje również, jak przemyślane działania walczącego o prawdę człowieka stały się symbolem oporu i inspiracją dla młodego pokolenia aktywistów. Seans i dyskusja z reżyserką w kinie Iluzjon o godz. 18.30.
Więcej o filmie:
http://archiwum2018.docsag.pl/pl/movies/silas/?dist=warszawa
W piątek będzie też okazja, by zobaczyć film „My, Margiela” („We Margiela”, 2017) Menny Laury Meijer. To historia domu mody Maison Margiela. Poznajemy projektantów, modeli, pracowników fabryki i innych współpracowników nietuzinkowego kolektywu artystycznego. Założył go Belg Martin Margiela, jeden z najbardziej wziętych, kontrowersyjnych i tajemniczych współczesnych projektantów. Margiela nie lubi rozgłosu, nie pozwala się fotografować, przez wiele lat nie funkcjonował w mediach i nie pokazywał się publicznie. Na ekranie zobaczymy go w kinie Luna o godz. 21.
Więcej o filmie:
http://archiwum2018.docsag.pl/pl/movies/we-margiela/?dist=warszawa