“Długi semester” („The Long Season”) Leonarda Retela Helmricha z Grand Prix – Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni! Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” otrzymuje film „Człowiek delfin” („Dolphin Man”) Lefterisa Charitosa!
W czwartek 24 maja zostały przyznane dwie kolejne nagrody 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity podczas Ceremonii Wręczenia Nagród gdyńskiej edycji festiwalu.
Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni
Jury w składzie: Marcin Borchardt – reżyser, filmoznawca i wykładowca, Katarzyna Smoła – animatorka i promotorka kultury, Anna Witkowska – artystka sztuk wizualnych i projektantka przyznało Grand Prix – Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni dla najlepszego filmu wyłonionemu z głównego konkursu festiwalu – filmowi “Długi semester” („The Long Season”) Leonarda Retela Helmricha i 15 000 zł. Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Gdyni.
„Za najszlachetniejszą formę dokumentalizmu, jakim jest dokument obserwacyjny, za filmową perfekcję i ogromną odwagę. Za siłę i konsekwencję w przedstawianiu świata dalekiego europejskiemu. Za przeniknięcie w bardzo trudne obozowe realia. Za dalekie od stereotypów przedstawienie realiów syryjskiej tragedii – bez teatralnej empatii i drastycznych obrazów wojny” – uzasadnia swój wybór jury.
Leonard Retel Helmrich w „Długim semestrze” przedstawia życie syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie. Wojna odcięła im powrót do domu, więc próbują zaadaptować się do nowych warunków. Codzienne życie upływa im na pracy, opiece nad dziećmi, wyczekiwaniu na transport żywności lub wieści z Rakki. Choć mają tu miejsce także narodziny, wesela, zabawy i tańce, coraz bardziej eskalują problemy związane z wyzyskiem taniej siły roboczej przez Libańczyków, ograniczeniem swobodnego przemieszczania się kobiet, narastającą frustracją mężczyzn, czy agresywnymi zachowaniami u dzieci, na których wojenne wydarzenia odcisnęły piętno.
Jury Grand Prix – Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni w tym roku zadecydowało także o przyznaniu wyróżnienia – dla filmu „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. „Za znakomicie opowiedzianą historię życia pełnego paradoksów. Za wspaniałe zdjęcia i oniryczny nastrój. Za przywrócenie pamięci reżysera – Michała Waszyńskiego” – brzmi uzasadnienie jury.
“Długi semester” i „Książę i dybuk” zostały wybrane spośród 13 filmów konkursu głównego 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”
W tym roku po raz drugi została przyznana Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”. Widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Lublinie głosowali za pomocą kart do głosowania na swój ulubiony film spośród 9 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Najwięcej głosów uzyskał film „Człowiek delfin” („Dolphin Man”) Lefterisa Charitosa! Reżyser zwycięskiego filmu otrzymuje statuetkę oraz 1 000 euro.
„Człowiek delfin” to film przedstawiający historię Jacques’a Mayoli to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” (do którego Mayol współtworzył scenariusz). Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce „Homo Delphinus” jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych.
Podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity widzowie zobaczyli 160 filmów dokumentalnych, zachęcających do ODERWANIA SIĘ! – od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne.