Bez wytchnienia

Unrest
reż.Jennifer Brea/United States/2017/97 min
miejsce
data
czas

28-letnia doktorantka Uniwersytetu Harvarda Jennifer Brea ma zamiar poślubić miłość swojego życia, kiedy nagle dostaje wysokiej gorączki, która powala ją z nóg i przykuwa do łóżka. Gdy udaje jej się uzyskać diagnozę lekarzy, którzy informują ją, że jest chora na syndrom chronicznego zmęczenia (ME), którego przyczyna tkwi w jej mózgu, postanawia sfilmować siebie i świat dookoła. Ma nadzieję, że w ten sposób uda jej się znaleźć powody choroby i tym samym lekarstwo na nią.

Jennifer z mężem Omarem musi również zaplanować przyszłość w obliczu trwającej całe życie choroby. Odrzucając ograniczenia, jakie niesie z sobą ME, zaczyna aktywnie działać w internecie. Umieszcza tam nagrane przez siebie filmy i znajduje w ten sposób ukrytą społeczność milionów chorych na to samo ludzi, którzy zniknęli z życia z powodu fizycznych ograniczeń.

ME jest wyniszczającą wielosystemową dolegliwością, która często występuje po przebytej infekcji i powoduje dysfunkcje systemów neurologicznych, odpornościowych, endokrynologicznych i metabolizmu energetycznego. Szacuje się, że chorych na nią jest 15-30 milionów ludzi na całym świecie, z czego 75% nie jest w stanie pracować, a 25% jest tak słabych, że nie wychodzi z domu. Choroba dotyka głównie kobiety, choć jest trudna do zdiagnozowania. Korzystając z internetu, Skype’a i Facebooka Jennifer tworzy grupę chorych na ME, która wzajemnie wpiera się i motywuje. I chociaż wspólnie z mężem Omarem nie będą mogli żyć w sposób, jaki sobie wymarzyli, dzięki chorobie odnajdują siłę i motywację w sobie samych i w nowo odkrytej rzeczywistości. Film przedstawia również wywiady z innymi ludźmi zmagającymi się z tą dolegliwością, którzy opowiadają o chorobie i o tym, w jaki sposób zmieniła ich życie.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  97 min
 • kraj/rok:
  United States/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  A Shella Films, Little By Little Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – FF Sundance: Nagroda Specjalna Jury za Montaż, 2017 – CPH:DOX Kopenhaga, 2017 – MFF Sheffield: Nagroda za Odkrycie Filmowe, 2017 – FF SXSW, 2017 – Hot Docs Toronto, 2017 – FF Nashville: Nagroda Specjalna Jury za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, 2017 – MFF RiverRun: Nagroda Publiczności za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Inne filmy z tagiem

# nauka

 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera