Duchy wojny domowej

The Silence of Others
reż.Almudena Carracedo, Robert Bahar/USA, Hiszpania/2018 /95 min
miejsce
data
czas

Co się dzieje, gdy po wielu latach milczenia konfrontujemy się z bolesną przeszłością? Ja zachowują się ci, co przetrwali zbrodnie w milczeniu, a potem ośmielają się przełamać ciszę i żądać sprawiedliwości? José Galantes nie może zaakceptować faktu, że jego oprawca żyje bezkarnie zaledwie kilka metrów dalej. Maria Martín walczy o to, by jej ojciec został ekshumowany z masowego grobu i pochowany obok matki. Jednak ustawa amnestyjna przyjęta przez znaczną większość w hiszpańskim parlamencie w 1977 roku nie tylko gwarantowała zwolnienie wszystkich więźniów politycznych, ale zakazała ścigania przestępstw popełnionych przez dyktaturę Franco. Z tego powodu wiele zbrodni z tamtego okresu pozostaje niewyjaśnionych do dzisiaj.

Film pokazuje, jak ocaleli z 40-letniej dyktatury Franco po dziesięcioleciach milczenia w końcu konfrontują się ze sprawcami brutalnych zbrodni. Ofiary obozów reedukacyjnych, uprowadzenia dzieci, tortur i pozasądowych zabójstw w końcu połączyły siły, by przerwać milczenie i stawić czoło sprawcom, którzy od wielu lat cieszą się bezkarnością. Śledzimy wywiady z nimi, a także z ich krewnymi i prawnikami zajmującymi się prawami człowieka. Poznajemy kulisy ich walki o ujawnienie prawdy i zniesienie prawa do amnestii dla zbrodniarzy. Film pokazuje w jaki sposób ruch, który rozpoczął się w czyjejś kuchni, w końcu zdołał zdobyć wystarczające poparcie wśród ludzi, rozbudzając świadomość tłumionej głęboko traumy. Efektem był międzynarodowy proces, podczas którego wydano nakaz aresztowania dla około dwudziestu byłych oprawców reżimu Franco.

 

Inteligentnie zmontowany, przesycony symbolicznymi obrazami film jest portretem wciąż podzielonego hiszpańskiego społeczeństwa.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  95 min
 • kraj/rok:
  USA, Hiszpania/2018
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Semilla Verde Productions, Lucernam Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – MFF Berlin: Audience Award & Peace Film Prize

Inne filmy z sekcji

Nauki Polityczne

Inne filmy z tagiem

# Europa

 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera