Rosyjska robota

The Russian Job
reż.Petr Horký/Czechy/2017/63 min
miejsce
data
czas

The former Lada factory, built in the Russian city of Tolyatti in the 1970s, was meant to show the Western world the miracle of Soviet prosperity. The perfect utopia that none dared to doubt. More

Zimowy poranek. Do fabryki podąża pieszo tłum pracowników. Ich drogę próbuje przeciąć pojedynczy samochód, jednak morze ludzi zdaje się nie mieć końca. Po dłuższej chwili auto powoli przedziera się przez masę, która niewiele sobie z jego obecności robi.

Tą fabryką jest Avtovaz, producent Łady i jeden z największych państwowych zakładów przemysłowych w Rosji. Niegdysiejszy gigant, zatrudniający 60 000 osób, dziś mierzy się z groźbą bankructwa. Aby temu zapobiec, państwo zatrudnia utytułowanego szwedzkiego menadżera Bo Anderssona, związanego wcześniej z markami takimi jak Saab czy General Motors. Nowy dyrektor niczym małe auto torujące sobie drogę wśród tysięcy pracowników, próbuje przepchnąć zachodnie metody zarządzania w postsowieckiej rzeczywistości. Nieoczekiwanie zmierzy się z pełnym absurdów mikrokosmosem, w którym jak w soczewce odbija się dawna i współczesna Rosja.

Ten czeski film o rosyjskiej fabryce zarządzanej przez szwedzkiego menadżera jest błyskotliwą, dowcipną i misternie skonstruowaną perełką. Każdy kadr – niezależnie czy obserwujemy spotkanie Anderssona z zarządem czy pracowniczy klub morsów – nasycony jest humorem i wieloznacznością. Horký rzeźbi w automatycznych czynnościach pracowników, ospałych ruchach załogi, monumentalnych sceneriach rezydencji dyrektora, a ze statycznych ujęć czyni angażujące widowisko.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  63 min
 • kraj/rok:
  Czechy/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Milan Bureš
 • produkcja:
  Krutart
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – IDFA Amsterdam

Inne filmy z sekcji

Peryferie imperium

Inne filmy z tagiem

# feel good movie

 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera