Silvana

Silvana
reż.Mika Gustafson, Olivia Kastebring, Christina Tsiobanelis/Szwecja/2017/95 min
miejsce
data
czas

Jest 2014 rok. Skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci zostaje trzecią największą siłą w parlamencie. Nastroje antyimigranckie – nawet w takich krajach jak Szwecja – eskalują. Jednak na pierwszym miejscu listy przebojów leci Silvana Imam. Właśnie wydała swój drugi album „Naturkraft” (siła natury). Tą siłą jest ona – jako raperka, lesbijka, córka pary imigrantów Syryjczyka i Litwinki, biała Arabka wyśpiewuje swoje protest songi przeciw odrażającej Szwecji, karząc neonazistom „pocałować się w swą swastykę”. Jest współczesną Szwedką i nawołuje do tworzenia nowych tradycji, bo – jak śpiewa – „to my jesteśmy twórcami naszych czasów”.

Z idolki społeczności LGBT zaczyna wyrastać na głos całego szwedzkiego pokolenia, gromadząc tłumy na koncertach. W pewnym momencie presja sławy ją przerasta, i po roku w błyskach fleszy jej kariera zostaje zawieszona. Wtedy Silvana poznaje Beatrice Eli, wschodzącą gwiazdę feministycznego popu, w której zakochuje się i pod wpływem której łagodnieje.

Film pokazuje Silvanę na scenie, za kulisami i w łóżku, wspinająca się na szczyty popularności i zatracającą w miłości, rapującą na barykadach i odwiedzającą swoją rodzinę na litewskiej wsi, tworzącą subwersywne sesje zdjęciowe ze swoją partnerką i nagrywającą piosenki z rodzicami. To fascynujący portret dziewczyny, która ze swojego niedostosowania i inności uczyniła zjawisko kulturowe oraz pean na cześć różnorodności.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS


Inne filmy z sekcji

Muza i Wena

Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
Grace Jones
Grace Jones: Bloodlight and Bami
Inne filmy z tagiem

# Europa

Po drugiej stronie drzwi
The Other Side of Everything
Call Me Tony
Call Me Tony
Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Walc Waldheima
The Waldheim Waltz
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera