Jądra Tarzana

Tarzan's Testicles
reż.Alexandru Solomon/Rumunia, Francja/2017/107 min.
miejsce
data
czas
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Sala Kinowa -1
2018-05-19
21:00

Pod koniec lat 20. XX wieku Sowieci wybudowali ośrodek badawczy w Suchumi, stolicy Abchazji, nieuznawanej republiki nad Morzem Czarnym, w celu krzyżowania ludzi i małp człekokształtnych. Eksperyment mający na celu powołanie do życia hybrydy człowieka i małpy nigdy nie został zrealizowany, ale w opuszczonych skrzydłach budynku Instytutu Sukhumiego nadal spotkać można żyjące obok ludzi małpy.

Los ludzi ukształtowany został gwałtownymi zmianami społeczno-politycznymi, jakie zachodzą w tym rejonie, a małpy podlegają bezlitosnemu testowaniu nowych leków i medycznych zabiegów. Na spornym terytorium nad Morzem Czarnym, naznaczonym przez upadek Związku Radzieckiego, konflikt gruzińsko-abchaski oraz dziesiątki lat okrucieństwa, człowieka i małpę łączy niejedno –  nie tylko są jedynymi istotami, które zabijają bez powodu, ale również posępnymi ofiarami-reliktami nieudanej serii eksperymentów z przeszłości.

Instytut Sukhumiego jest dziś symbolem Abchazji – niezwykłym mikrokosmosem odzwierciedlającym mieszaninę dychotomicznych elementów: przeszłości i teraźniejszości, nauki i religii, litości i okrucieństwa, dumy i żałości. Utrzymany w stylu dokumentalnego eseju film analizuje związek miedzy ludźmi i naczelnymi, ukazując destrukcyjny wpływ ideologicznych dogmatów i konieczność uwzględnienia etyki w badaniach naukowych. Pokazuje również, że można żyć na pierwszej linii frontu wojny, w rozdarciu pomiędzy przeciwnymi siłami, w przekonaniu, że wszystkie ludzkie istoty są czującymi naczelnymi, które rozwinęły zdolność do życia w niewyobrażalnie trudnych warunkach.

 

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  107 min.
 • kraj/rok:
  Rumunia, Francja/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017-MFF Karlowe Wary, 2018 - Doc Point Helsinki, 2017 - MFF Cork, 2017 - MFF Sztokholm

Inne filmy z sekcji

Peryferie imperium

Można kochać ziemniaki
Love is Potatoes
Inne filmy z tagiem

# historia

Walc Waldheima
The Waldheim Waltz
Po drugiej stronie drzwi
The Other Side of Everything
Książę i dybuk
The Prince and the Dybbuk
Inne filmy z konkursu

Grand Prix Dolnego Śląska

Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Walc Waldheima
The Waldheim Waltz
Jutro albo pojutrze
Minding the Gap
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera