Genesis 2.0

Genesis 2.0
reż.Christian Frei, Christian Frei, Maxim Arbugaev/Szwajcaria/2018/113 min
miejsce
data
czas
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Sala Kinowa -1
2018-05-18
17:30

Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.

Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.

Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera („Fotograf wojenny”, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  113 min
 • kraj/rok:
  Szwajcaria/2018
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Peter Indergand, Maxim Arbugaev
 • produkcja:
  Christian Frei Filmproduktion GmbH, Schweizer Radio und Fernsehen, ZDF/ARTE
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – FF Sundance: nagroda World Cinema Documentary

Inne filmy z sekcji

Co dalej z tym światem?

Czyściciele internetu
The Cleaners
Inne filmy z tagiem

# ekologia

Genesis 2.0
Genesis 2.0
Stając się zwierzęciem
Becoming Animal
Inne filmy z konkursu

Grand Prix Dolnego Śląska

Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Walc Waldheima
The Waldheim Waltz
Jutro albo pojutrze
Minding the Gap
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera