Ostatnie dni lata

Before Summer Ends
reż.Maryam Goormaghtigh/Francja, Szwajcaria/2017/80 min
miejsce
data
czas

Hossein, Arash i Ashkan nie znaleźli się w Paryżu z powodu sytuacji ekonomicznej, konfliktu wojennego czy kulturowych ograniczeń. Tych trzech Irańczyków wybrało Paryż ze względów edukacyjnych, a teraz, po 5 latach studiów, zastanawia się, co dalej.

Hossein właśnie się ożenił i – pomimo nostalgii – to we Francji czuje się bardziej sobą. Ashkan nie może oprzeć się urokowi francuskich dziewcząt. Tylko Arash – pomimo dużego sentymentu do sklepowych działów z alkoholem – planuje powrót w rodzinne strony. Jego przyjaciele proponują mu 2-tygodniową podróż na południe Francji, by odwieść go od tej decyzji, a zarazem symbolicznie zamknąć sezon wakacyjny. Będzie ona czasem błogiego odpoczynku, leniwych pogaduszek, ale i bardziej poważnej refleksji o przyszłości.

Reżyserka filmu Maryam Goormaghtigh poznała tę trójkę przyjaciół w barze, gdy zorientowała się, że język, w którym się komunikują to język jej matki. Od pewnego czasu chodziła bowiem na lekcje farsi, pragnąc lepiej zrozumieć kulturę, którą znała tylko z opowieści. Tak zaczęła się ich czteroletnia znajomość, której od początku towarzyszyła kamera. Jej neutralność pozwoliła na zrealizowanie wspólnej podróży. W efekcie powstała lekka i bezpretensjonalna, częściowo inscenizowana, częściowo dokumentalna komedia o przyjaźni, końcu młodości, życiowych wyborach i relacjach francusko-irańskich.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  80 min
 • kraj/rok:
  Francja, Szwajcaria/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Maryam Goormaghtigh
 • produkcja:
  4A4 Productions, Intermezzo Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – MFF Karlowe Wary, 2017 – IDFA Amsterdam , 2017 – MFF Chicago

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Inne filmy z tagiem

# feel good movie

Inne filmy z konkursu

Nagroda Fiction/Non-Fiction

 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera