Debata: „Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu?” po filmie „Silas”


Sobota, 19 maja | 17:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa

Debata: „Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu?” po filmie „Silas”

Partner: WWF, Greenpeace

Silas Siakor, bohater filmu „Silas”, po którym odbędzie się debata ze specjalistami z WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) oraz Greenpeace, to liberyjski aktywista, który z wielkim poświęceniem działa dla lokalnej społeczności. Próbując uniemożliwić wycinkę lasów pod plantacje palmowe, demaskuje korupcję na wysokim szczeblu. Silasa charakteryzuje odwaga i determinacja, a co niezwykle ważne, potrafi wykorzystywać w pracy nowoczesne technologie. Podczas spotkania porozmawiamy o formach aktywizmu, o tym, co każdy z nas może zrobić dla ochrony przyrody – Morza Bałtyckiego i okolicznych lasów, oraz jak możemy wspierać działania ekologów.

W debacie udział wezmą:

Wojciech Andrearczyk – aktywista ekologiczny, współpracujący z fundacją WWF Polska. Wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, zaangażowany w działania dotyczące ratowania morświna bałtyckiego czy w usuwanie sieci-widm z Bałtyku. Współzałożyciel Lokalnej Grupy ds. Ochrony Wilka na Wysoczyźnie Elbląskiej. Obecnie działa przy projektach związanych z rezygnacją z paliw kopalnych i przejściem na OZE, walką ze smogiem i zmianami klimatu.

Magda Figura – gdańszczanka, zajmuje się kwestiami związanymi z ochroną różnorodności biologicznej. Prowadziła działania na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, ochrony Arktyki. Obecnie skupia się na pracy na rzecz utworzenia parku narodowego na obszarze całej Puszczy Białowieskiej.

Marta Sobieska – współkoordynatorka grupy lokalnej Greenpeace Trójmiasto oraz  Ruchu Lovelasy – www.lovelasy.org. Od 10 lat organizuje wydarzenia na rzecz ochrony środowiska, happeningi, protesty, marsze, photo opp-y. Swoją postawą  promuje aktywizm,  zachęca do angażowania się w działania poszerzające świadomość ekologiczną oraz czynnie przeciwstawia  się niszczeniu otaczającej nas przyrody