Już w piątek 11 maja rusza 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce! Na spotkania z widownią przyjedzie ponad 70 twórców. W programie polskie premiery głośnych polskich filmów i aż dwa nowe konkursy – filmów VR – VRSAWA i „Odcienie wolności”!
15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni 16-25 maja, w Lublinie 14–21 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 19–26 maja. Na stronie: www.archiwum2018.docsag.pl i w kasach kin są dostępne bilety na festiwalowe pokazy.
W środę 9 maja w siedzibie PAP-u odbyła się konferencja prasowa przed startem 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Na tegoroczne święto filmu dokumentalnego przyjedzie do Warszawy ponad 70 twórców, którzy spotkają się publicznością m.in. duński reżyser, radiowiec,pisarz i satyryk oraz gwiazda telewizji Mads Brügger, który podczas „Spotkania z mistrzem” 12 maja w warszawskiej Kinotece po premierze swojego najnowszego filmu „Wielka europejska zagadka papierosów” („The Great European Cigarette Mystery.”, 2017) (godz. 15). opowie o tajnikach swojej pracy i specyficznym, skandalizującym podejściu do filmu dokumentalnego. Przedstawi również swój projekt filmu o katastrofie lotniczej w 1961 roku, w której zginął ówczesny Sekretarz Generalny ONZ Dag Hammarskjold.
Do Warszawy przyjedzie także Peter Mettler („Hazard, bogowie i LSD” i „Koniec czasu”), który w sobotę 12 maja zaprezentuje swój projekt Yoshtoyoshto, czyli rodzaj performansu złożonego z miksowanego na żywo obrazu, muzyki i opowiadanej ze sceny historii (Warszawa, Kino Iluzjon, godz. 20:30). Przy pomocy tzw. live documentary reżyser opowie widowni o filozofii natury amazońskich Indian. W czasie festiwalu, w konkursie głównym zobaczymy również jego dokumentalny esej filmowy „Stając się zwierzęciem” („Becoming Animal”, 2018) nakręcony wspólnie z Emą Davie, w którym wystąpi filozof natury David Abram. Mettler wspólnie z Franzem Treichlerem z zespołu Young Gods, wystąpi tego samego dnia o godz. 23.30 również w barze Studio w Warszawie.
Dyskusje ze znamienitymi gośćmi wokół filmów to stały element Festiwalu. Widzowie mogą spodziewać się nieoczywistych tematów i pytań, choćby o to, czy można zrobić film o niczym. Boris Mitic udowodnił, że tak. Jego „Film o niczym” („In Praise Of Nothing”, 2017), który światową premierę miał na 70. Festiwalu w Locarno, otworzy tegoroczny Millennium Docs Against Gravity w czwartek 10 maja w Kinotece w Warszawie (godz. 20.30) oraz w piątek 11 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu (godz. 19). Połączenie filmu i muzyki, to również wizytówka festiwalu. Po seansie otwarcia w Cafe Kulturalna w Warszawie odbędzie się koncert zespołu Tiger Lillies, który stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu B. Mitica.
12 konkursów w Warszawie – w tym aż dwa nowe. I znakomite jury
W Warszawie filmy będą walczyć aż o 12 nagród. W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczy w tym roku 13 filmów. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Grzegorz Jarzyna – reżyser teatralny, Jan Gassmann – reżyser filmowy, Anna Zamecka – reżyserka filmowa. Nagroda ufundowana jest przez Mecenasa Festiwalu: Bank Millennium.
Dorota Masłowska – jeden z najbardziej cenionych głosów współczesnej polskiej literatury, dramaturgistka, autorka książki „Inni ludzie”, Dariusz Wieromiejczyk – dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Katarzyna Nosowska – ikona polskiego rocka, wokalistka zespołu Hey, autorka tekstów i Łukasz Ronduda – reżyser uznanego przez krytyków „Serca miłości”, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, to oni ocenią 9 filmów o sztuce i muzyce, które będą walczyć o Nos Chopina i 2000 euro. Partnerem i fundatorem nagrody jest Filmoteka Narodowa- Instytut Audiowizualny.
W tym roku podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędą się aż dwa nowe konkursy – Konkurs „Odcienie wolności” organizowany wspólnie przez Discovery Polska, Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i Millennium Docs Against Gravity w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, i Konkurs VRSAWA dedykowany filmom VR (virtual reality), w którym fundatorem nagrody jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, – sekcji rozwijanej przez Festiwal i Bank Millennium, mecenasa Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
– Bank Millennium towarzysz festiwalowi niezmiennie od 13 lat, ponieważ w pełni zgadzamy się z jego filozofią różnorodności, którą również popieramy. Bank Millennium jest Sygnatariuszem Karty Różnorodności, inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. – Jesteśmy też bankiem technologicznym, a Millennium Docs Against Gravity z roku na rok poszerza swoje horyzonty i otwiera się na nowe technologie, wprowadzając do programu sekcję VR, czyli filmy w technologii wirtualnej rzeczywistości, której również patronujemy – dodaje.
Konkurs VRSAWA to pierwszy w Polsce konkurs dla filmów dokumentalnych w technologii VR. Zwycięzcę będzie wybierać publiczność w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. To niezwykła podroż 360° w miejsca, do których trudno dotrzeć. Przeżyjecie stany, o które sami byście się nie podejrzewali. Tu wirtualna rzeczywistość jest bardzo blisko rzeczywistości realnej…
Polskie premiery filmów polskich twórców
Na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity 9 polskich tytułów, z których 6 będzie mieć polską premierę! Na festiwalu możecie zobaczyć nagrodzony w Wenecji i Mińsku film „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego czy nagrodzony na IDFA i ZagrebDOX „Call me Tony”. Klaudiusza Chrostowskiego. W programie także premiera światowa „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” Kuby Mikurdy o docenionym przez krytyków twórcy i jego związkach z rynkiem filmów erotycznych.
„Książę i dybuk” jest dokumentalną podróżą śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców Michała Waszyńskiego – rozchwytywanego w przedwojennej Warszawie reżysera oraz wpływowej postaci europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowieka, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” to historia wzajemnych powiązań między strefami sztuki wysokiej, seksualności i rynku kultury opowiadana z perspektywy kariery niepokornego reżysera i artysty wizualnego Waleriana Borowczyka przez bliskie mu osoby i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością.
Na tegorocznym 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy zostanie zaprezentowany polskiej publiczności najnowszy projekt Katarzyny Kozyry ”Szukając Jezusa”. Punktem wyjścia do obrazu Kozyry było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Na swoją światową premierę, która odbędzie się na Milennium Docs Against Gravity, oczekuje „Wiosna Smoków”. Najnowsze dzieło Jarosława Wszędybyła to film o pasji i walce z przeciwnościami losu drużyny piłkarskiej.
15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni 16-25 maja, w Lublinie 14–21 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 19–26 maja. W weekend 18-20 maja odbędą się projekcje 5 polskich festiwalowych filmów w 21 miastach Polski – w ramach Weekendu z Festiwalem.