15 maja, wtorek, godz. 19:00 | Kinoteka
Debata: Ekonomia luksusu – kogo na to stać?
Po filmie “Pokolenie pieniądza” reż. Lauren Greenfield
Spotkanie w języku polskim
Rynek dóbr luksusowych był zawsze zarezerwowany dla najbogatszych, ale dzięki kredytom luksusowe życie wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Będziemy się wspólnie zastanawiać, jakie skutki dla gospodarki niesie konsumpcja najbogatszych. A także tych, co chcą naśladować ich styl życia i zaciągają gigantyczne kredyty, aby pokazać, że stać ich na odrobinę luksusu. Czy nierówności dochodowe zawsze przekładają się na nierówności konsumpcji? Dochody 1% najbogatszych rosną szybciej niż przeciętnych obywateli. A z nimi standard życia, który uznajemy za luksusowy, a także frustracja obywateli, których nie nadarzają w pogoni za dostatnim życiem. Czy gospodarka wolnorynkowa skazana jest na generowanie nierówności?
Goście:
Mikołaj Lewicki – socjolog z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się socjologią ekonomiczną i problematyką mediów masowych. Bada osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny.
dr hab. Michał Brzeziński – adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uczy historii ekonomii, ekonomii politycznej oraz ekonomii ubóstwa i nierówności. Zainteresowania badawcze dotyczą pomiaru ubóstwa i nierówności w kategoriach dochodów, majątku, zdrowia i szczęścia, a także ekonomii otyłości, naukometrii.
Prowadząca:
dr hab. Karolina Safarzyńska – pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, gdzie uczy finansów i ekonomii behawioralnej. Naukowo zajmuje się badaniem procesów przemian w kierunku zrównoważonego rozwoju. Tytuł doktora uzyskała na Free University w Amsterdamie, odbyła wizyty badawcze w ośrodkach naukowych takich jak WU Vienna University of Economics and Business, Oxford INET, Santa Fe Institute oraz staże w ONZ, WTO, czy Banku Światowym.