Ekstremalni biegacze

Ultra
reż.Balázs Simonyi/Wędry,Grecja/2017/81 min
miejsce
data
czas
Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
2018-05-13
12:15
Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lwów
2018-05-20
17:00

Spartathlon to jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie i kultowe zawody dla miłośników biegania. Wyzwaniem jest tu nie tylko dystans, lecz także mordercza trasa i restrykcyjnie przestrzegane limity. Dlatego każdy szanujący się ultras powinien choć raz w życiu przemierzyć trasę 246 km z Aten do Sparty, aby ucałować stopy króla Leonidasa, przy którego pomniku znajduje się meta biegu i otrzymać wieniec laurowy.

Pomysł zrodził się 35 lat temu, aby upamiętnić trwający 36 godzin bieg greckiego posłańca Fidippidesa z Aten do Sparty z prośbą o pomoc w bitwie z Persami pod Maratonem. Dziś nikt nie musi już zdobywać się na taki wysiłek, ale nadal można spotkać zapaleńców biegania, którzy co roku przemierzają tę trasę w ramach Spartathlonu. Film przedstawia czterech sportowców, których marzeniem jest ukończenie ekstremalnego wyścigu. Wśród nich jest również reżyser filmu, który bierze udział w zawodach. Celem jest nie tylko sprawdzenie granic fizycznych możliwości, lecz również praca nad sobą i mierzenie się z osobowościowymi problemami.

Obserwujemy chronologię tego długodystansowego biegu oraz jego „boczną linię”. Poznajemy przyjaciół i rodzinę sportowców, dla których udział w Spartathlonie jest niezwykle intensywnym przeżyciem. Zmusza on do skonfrontowania się z ekstremalnymi trudnościami i przekroczenia granic własnych możliwości, zarówno w ciele, jak i duszy. I choć motywacja bywa różna: ucieczka od codzienności, stawianie czoła starzeniu się czy poszukiwanie w biegu elementów nadprzyrodzonych, każdy ze sportowców przechodzi proces kontemplacji i samopoznania, doświadczając również własnej śmiertelności. Obserwując myśli i „nagie” emocje sportowców uświadamiamy sobie, że ich udział w Spartathlonie przypomina indywidualną i rodzinną psychodramę, w której proces przekraczania samego siebie oznacza de facto testowanie fizycznych aspektów ludzkiej kondycji z uwidacznieniem pełnego spektrum jego absurdalności.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  81 min
 • kraj/rok:
  Wędry,Grecja/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  László Józsa
 • produkcja:
  Speak Easy Project
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – MFF Sofia, 2018 – Dok.Fest Monachium, 2018 – Visions du Réel Nyon, 2018 – FF Sarajewo, 2018 – FF Triest, 2018 – MFF Minsk, 2017 – IDFA Amsterdam, 2017 – Krakowski Festiwal Filmowy

Inne filmy z sekcji

Bohaterowie są wśród nas

Święta góra
Holy Mountain
W tenisie love znaczy zero
Love means zero
Alain Ducasse – kuchenne wyzwania
The Quest of Alain Ducasse
Inne filmy z tagiem

# psychologia

Opętani
Possessed
Święta góra
Holy Mountain
W tenisie love znaczy zero
Love means zero
Opętani
Possessed
Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera