Trzecia opcja
Czy zdecydowałabyś się na usunięcie ciąży, jeśli wyniki badań prenatalnych wykazałyby, że możesz urodzić niepełnosprawne dziecko? Dziś kobiety w wielu krajach mają możliwość podjęcia takiej decyzji. W filmie możemy przyjrzeć się etycznemu wymiarowi wyborów kobiet w Austrii.
Kiedyś kobiety rodziły niepełnosprawne dziecko, a dziś – z uwagi na zaawansowane technologicznie badania przesiewowe – w wielu krajach mogą wybrać, czy chcą donosić ciążę, czy nie. Wyniki badań prenatalnych są pomocne, ale rodzą wiele etycznych pytań i dylematów, na które zwraca uwagę Thomas Fürhaupter. Czy dziecko niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie powinno mieć szansę na życie, czy też nie? Kto decyduje, co jest normalne i godne egzystencji, a co nie? Co byś zrobił, gdyby genetyczny skan płodu ujawnił, że twoje dziecko nie mieści się w żadnej z narzuconych przez nowoczesne społeczeństwo kategorii normalności?
Film pokazuje doświadczenia coraz większej liczby przyszłych rodziców, którzy zadają sobie bolesne pytania i podejmują trudne życiowe decyzje. Poznajemy też stanowisko lekarzy oraz diagnostów przeprowadzających badania prenatalne. Wszyscy poruszają podstawowe kwestie związane z narodzinami, śmiercią, etyką i tym, jak daleko – jako społeczeństwo – możemy posunąć się w celu optymalizacji naszego życia. Doskonale skomponowane pod względem wizualnym i dźwiękowym obrazy w zestawieniu z tematem filmu nie tylko fascynują, lecz przede wszystkim zmuszają do refleksji na temat życia i śmierci. Zapewniają również trzeźwe spojrzenie na jeden z najważniejszych i najbardziej dotkliwych współczesnych dylematów człowieka.
-
czas trwania:75 min
-
kraj/rok:Austria/2017
-
reżyser:
-
zdjęcia:Judith Benedikt
-
produkcja:Navigator Film Produktion & Co. KG
-
wybrane festiwale i nagrody:2017 – CPH:DOX Kopenhaga, 2017 – FF Zurych, 2017 – FF Sheffield
-
sekcja:
-
konkursy:
-
tagi:
-