Trzecia opcja

The Third Option
reż.Thomas Fürhapter/Austria/2017/75 min
miejsce
data
czas
Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
2018-05-17
18:00

Czy zdecydowałabyś się na usunięcie ciąży, jeśli wyniki badań prenatalnych wykazałyby, że możesz urodzić niepełnosprawne dziecko? Dziś kobiety w wielu krajach mają możliwość podjęcia takiej decyzji. W filmie możemy przyjrzeć się etycznemu wymiarowi wyborów kobiet w Austrii.

Kiedyś kobiety rodziły niepełnosprawne dziecko, a dziś – z uwagi na zaawansowane technologicznie badania przesiewowe – w wielu krajach mogą wybrać, czy chcą donosić ciążę, czy nie. Wyniki badań prenatalnych są pomocne, ale rodzą wiele etycznych pytań i dylematów, na które zwraca uwagę Thomas Fürhaupter. Czy dziecko niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie powinno mieć szansę na życie, czy też nie? Kto decyduje, co jest normalne i godne egzystencji, a co nie? Co byś zrobił, gdyby genetyczny skan płodu ujawnił, że twoje dziecko nie mieści się w żadnej z narzuconych przez nowoczesne społeczeństwo kategorii normalności?

Film pokazuje doświadczenia coraz większej liczby przyszłych rodziców, którzy zadają sobie bolesne pytania i podejmują trudne życiowe decyzje. Poznajemy też stanowisko lekarzy oraz diagnostów przeprowadzających badania prenatalne. Wszyscy poruszają podstawowe kwestie związane z narodzinami, śmiercią, etyką i tym, jak daleko – jako społeczeństwo – możemy posunąć się w celu optymalizacji naszego życia. Doskonale skomponowane pod względem wizualnym i dźwiękowym obrazy w zestawieniu z tematem filmu nie tylko fascynują, lecz przede wszystkim zmuszają do refleksji na temat życia i śmierci. Zapewniają również trzeźwe spojrzenie na jeden z najważniejszych i najbardziej dotkliwych współczesnych dylematów człowieka.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  75 min
 • kraj/rok:
  Austria/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Judith Benedikt
 • produkcja:
  Navigator Film Produktion & Co. KG
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – CPH:DOX Kopenhaga, 2017 – FF Zurych, 2017 – FF Sheffield

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Jutro albo pojutrze
Minding the Gap
Obscuro Barocco
Obscuro Barocco
Inne filmy z tagiem

# feminizm

Trzecia opcja
The Third Option
Opętani
Possessed
Mogę przyjść do ciebie w snach
I Can Come to You in Your dreams
Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera