Ojczulek Joe i lew

Paa Joe & The Lion
reż.Benjamin Wigley/Wielka Brytania/2016/73 min.
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 3
2018-05-16
13:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
2018-05-17
19:00
Kinoteka, sala 2
2018-05-19
12:45

W małym rodzinnym zakładzie w Ghanie Joseph Ashong wraz z synem Jacobem wykonują trumny w dowolnym kształcie. Dowolność oznacza tu dosłownie wszystko: od tradycyjnej chrześcijańskiej trumny po kształty zwierząt, przedmiotów, a nawet papryczkę chili lub butelkę Coca-Coli. Paa Joe, jak zwracają się do niego najbliżsi, poznajemy w momencie przygotowań do wyjazdu do Wielkiej Brytanii na kilkumiesięczną rezydencję, podczas której wykona trumnę w kształcie lwa, a następnie weźmie udział w performansie nawiązującym do rytuałów pogrzebowych w Ghanie.

Ashong jest obecnie najbardziej znanym przedstawicielem kultywowanej od lat 50. XX wieku ghańskiej tradycji „fantazyjnych trumien”. Jego dzieła zamawiali amerykańscy prezydenci i celebryci, czołowe światowe muzea mają je w swojej kolekcji, niemniej większość egzemplarzy spoczywa kilka metrów pod ziemią. Obiekty symbolizują pragnienia lub cechy zmarłych, ale nawiązują też dialog z tradycją żywych, których obyczajowość i ekspresyjność w przeżywaniu śmierci daleka jest od postawy zadumy, typowej dla Zachodu. Towarzysząc Josephowi i Jacobowi w europejskiej wyprawie, a także biorąc udział w rodzinnym pogrzebie, mamy możliwość skonfrontować skrajnie różne ludzkie praktyki związane z pochówkiem.

Film to obraz na pograniczu sztuki i kina dokumentalnego, w którym obserwacja lokalnej tradycji miesza się z ogólnoludzką refleksją o przemijaniu, a wyprawa dwójki artystów do Europy staje się pretekstem do duchowych poszukiwań.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  73 min.
 • kraj/rok:
  Wielka Brytania/2016
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Benjamin Wigley
 • produkcja:
  Paa Productions Ltd / Artdocs
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017 – SXSW Austin, 2016 – Sheffield Doc/Fest

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Turyści
Tourists
Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Maszyna do pisania
California Typewriter
Inne filmy z tagiem

# Afryka

Idi Amin – autoportret
General Idi Amin Dada: A Self Portrait
Ambasador
Ambassador
Kongijski trybunał
The Congo Tribunal
Inne filmy z konkursu

Nagroda Akademii Dokumentalnej

Gurrumul
Gurrumul
Dla Ahkeema
For Ahkeem
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera