Szukając Jezusa

Looking for Jesus
reż.Katarzyna Kozyra/Polska/2018/73 min
miejsce
data
czas

Najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.

Pierwsza z podróży odbyła się w 2012 roku. Efektem wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów. Kozyra rozmawia z fascynującymi osobowościami. Ich historie zostają ułożone w całość, tworząc projekt mówiący o różnym podejściu do wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

Działania Kozyry, rzeźbiarki, fotografki, autorki performance’ów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych, przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. W 2013 roku „Huffington Post” zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  73 min
 • kraj/rok:
  Polska/2018
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Jakub Burakiewicz, Katarzyna Kozyra, Pinkas Matan, Yair Moss, Piotr Niemyjski, Katarzyna Szumska, Piotr Wacowski, Yaniv Yur
 • produkcja:
  Katarzyna Kozyra Foundation
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – Visions du Réel Nyon

Inne filmy z sekcji

Nie tacy sami

Inne filmy z tagiem

# podróże

 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera