Szukając Jezusa

Looking for Jesus
reż.Katarzyna Kozyra/Polska/2018/73 min
miejsce
data
czas

Najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.

Pierwsza z podróży odbyła się w 2012 roku. Efektem wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów. Kozyra rozmawia z fascynującymi osobowościami. Ich historie zostają ułożone w całość, tworząc projekt mówiący o różnym podejściu do wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

Działania Kozyry, rzeźbiarki, fotografki, autorki performance’ów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych, przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. W 2013 roku „Huffington Post” zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  73 min
 • kraj/rok:
  Polska/2018
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Jakub Burakiewicz, Katarzyna Kozyra, Pinkas Matan, Yair Moss, Piotr Niemyjski, Katarzyna Szumska, Piotr Wacowski, Yaniv Yur
 • produkcja:
  Katarzyna Kozyra Foundation
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – Visions du Réel Nyon

Inne filmy z sekcji

Nie tacy sami

Esej na pożegnanie
Farewell Essay
Singielki
Singled Out
Call Me Tony
Call Me Tony
Inne filmy z tagiem

# podróże

Turyści
Tourists
Pustynie prawdy
Desert of the Real
Znikająca wyspa
Anote's Ark
Alicia
Alicia
Singielki
Singled Out
Szukając Jezusa
Looking for Jesus
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera