Jądra Tarzana

Tarzan's Testicles
reż.Alexandru Solomon/Rumunia, Francja/2017/107 min.
miejsce
data
czas
Kinoteka, sala 3
2018-05-12
13:45
Kinoteka, sala 4
2018-05-17
19:00
Kinoteka, sala 1
2018-05-19
19:30
Kinoteka, sala 4
2018-05-20
12:45

Pod koniec lat 20. XX wieku Sowieci wybudowali ośrodek badawczy w Suchumi, stolicy Abchazji, nieuznawanej republiki nad Morzem Czarnym, w celu krzyżowania ludzi i małp człekokształtnych. Eksperyment mający na celu powołanie do życia hybrydy człowieka i małpy nigdy nie został zrealizowany, ale w opuszczonych skrzydłach budynku Instytutu Sukhumiego nadal spotkać można żyjące obok ludzi małpy.

Los ludzi ukształtowany został gwałtownymi zmianami społeczno-politycznymi, jakie zachodzą w tym rejonie, a małpy podlegają bezlitosnemu testowaniu nowych leków i medycznych zabiegów. Na spornym terytorium nad Morzem Czarnym, naznaczonym przez upadek Związku Radzieckiego, konflikt gruzińsko-abchaski oraz dziesiątki lat okrucieństwa, człowieka i małpę łączy niejedno –  nie tylko są jedynymi istotami, które zabijają bez powodu, ale również posępnymi ofiarami-reliktami nieudanej serii eksperymentów z przeszłości.

Instytut Sukhumiego jest dziś symbolem Abchazji – niezwykłym mikrokosmosem odzwierciedlającym mieszaninę dychotomicznych elementów: przeszłości i teraźniejszości, nauki i religii, litości i okrucieństwa, dumy i żałości. Utrzymany w stylu dokumentalnego eseju film analizuje związek miedzy ludźmi i naczelnymi, ukazując destrukcyjny wpływ ideologicznych dogmatów i konieczność uwzględnienia etyki w badaniach naukowych. Pokazuje również, że można żyć na pierwszej linii frontu wojny, w rozdarciu pomiędzy przeciwnymi siłami, w przekonaniu, że wszystkie ludzkie istoty są czującymi naczelnymi, które rozwinęły zdolność do życia w niewyobrażalnie trudnych warunkach.

 

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  107 min.
 • kraj/rok:
  Rumunia, Francja/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2017-MFF Karlowe Wary, 2018 - Doc Point Helsinki, 2017 - MFF Cork, 2017 - MFF Sztokholm

Inne filmy z sekcji

Peryferie imperium

Rosyjska robota
The Russian Job
Okupacja 1968
Occupation 1968
Kołyma – droga kośćmi usłana
Kolyma - Roads of Bones
Inne filmy z tagiem

# historia

Czas Hitlera. Część 3.
The Hitler Chronicles. Part 3
Malarskie portrety
Picturesque Epochs
Duchy wojny domowej
The Silence of Others
Inne filmy z konkursu

Grand Prix Dolnego Śląska

Pokolenie pieniądza
Generation Wealth
Walc Waldheima
The Waldheim Waltz
Eldorado
Eldorado
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera