Gurrumul

Gurrumul
reż.Paul Damien Williams/Australia/2017/96 min
miejsce
data
czas
Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lalka
2018-05-12
16:45
Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lwów
2018-05-14
15:30

Geoffrey Gurrumul Yunupingu to zmarły w 2017 roku, w wieku 46-lat, znany aborygeński piosenkarz i muzyk tworzący w językach rdzennych mieszkańców Australii, zwany też „głosem rdzennych Australijczyków”. Ikona australijskiej muzyki, laureat wielu nagród, okrzyknięty przez krytyków artystą o „niepojętnie pięknym głosie” wśród swoich fanów miał Eltona Johna, Stinga oraz Björk. Film jest portretem tej nietuzinkowej muzycznej osobowości. Kręcony na przestrzeni wielu lat i zakończony tuż przed śmiercią muzyka w lipcu 2017 roku jest dokumentacją jego życia i kariery.

Urodził się niewidomy, ale nigdy nie nauczył się alfabetu Braille’a i nie korzystał ze specjalnej laski lub psa. W wieku 4 lat oponował grę na dziecięcym pianinku, a w wieku lat 6 zaczął uczyć się grać na gitarze. Robił to do góry nogami, bo był leworęczny. Jako nastolatek dołączył do znanego australijskiego zespołu muzycznego złożonego z rdzennych mieszkańców Yothu Yindi. Opuścił go w 2008 roku, decydując się na występy solo. Jego wyjątkowy głos zapewnił mu karierę, dzięki której sprzedał ponad pół miliona płyt nagranych w ojczystym języku Yolngu. Jego pierwszy album solowy „Gurrumul”, zadebiutował na 21. miejscu listy ARIA, szybko awansując na pierwszą pozycję. Był również numerem 1. na liście australijskiej muzyki ludowej iTunes w kwietniu 2008. Występował przed znanymi osobowościami świata polityki i sztuki, w tym przed Barackiem Obamą i królową Elżbietą.

W filmie śledzimy jednak nie tylko zawodowe i prywatne życie Yonupingu, ale poznajemy również drogę, jaką przebył do zdobycia sławy i sukcesu. Obserwujemy przedwcześnie zmarłego wybitnego muzyka, niezwykle skromnego i nieśmiałego, który swoim głosem łączył ludzi w głęboki sposób i czuł odpowiedzialność za zachowanie niezwykłej spuścizny rdzennego australijskiego dziedzictwa kultury. Po śmierci artysty hołd złożył mu premier Australii.

 

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  96 min
 • kraj/rok:
  Australia/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
  Dan Maxwell, Katie Milwright, Matt Toll, Gavin Head
 • produkcja:
  6 Seasons, Resolution Media
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – MFF Berlin, 2018 – FF Perth

Inne filmy z sekcji

Muza i Wena

Westwood: punkówa, ikona, aktywistka
Westwood: Punk, Icon, Activist
MATANGI / MAYA / M.I.A
MATANGI / MAYA / M.I.A
Zamknij się i graj na pianinie
Shut Up And Play The Piano
Inne filmy z tagiem

# Australia

Gurrumul
Gurrumul
Inne filmy z konkursu

Nagroda Akademii Dokumentalnej

Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Budda, nastolatki i piłka nożna
The Next Guardian
Dzieciństwo
Childhood
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera