Niewygodna prawda 2

An Inconvenient Sequel: Truth to Power
reż.Jon Shenk, Bonni Cohen/Stan Zjednoczone/2017/98 min
miejsce
data
czas
Luna, sala B
2018-05-13
19:00
Kinoteka, sala 2
2018-05-17
17:30
Luna, sala A
2018-05-20
12:30

Druga część obsypanego nagrodami filmu „Niewygodna prawda”, trzeciego najbardziej dochodowego filmu dokumentalnego w historii. Tym razem rzecz dotyczy zmian klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem globalnego ocieplenia. Okazuje się, że jesteśmy bardzo blisko prawdziwej rewolucji energetycznej. W filmie śledzimy dalsze działania Ala Gore’a, byłego wiceprezydenta USA, na rzecz stworzenia lepszych warunków życia na Ziemi. Podróżujemy z nim po całym świecie i obserwujemy jak szkoli na seminariach nową kadrę aktywistów i specjalistów do spraw zmian klimatycznych, a także jak stara się wpływać na międzynarodową politykę klimatyczną.

 

W Grenlandii analizuje topiącą się czapę lodową i wyłomy, które wcześniej czy później spowodują pękanie i stopienie się całych półek. Przywołuje też obraz zatopionego Nowego Jorku jako wynik obserwacji huraganu Sandy. Czternaście z piętnastu najgorętszych lat na Ziemi miały bowiem miejsce po 2001 roku. Każda burza jest inna – tłumaczy Gore – bo ma miejsce w gorętszym i mokrym świecie”. Każdy rok bezczynności w tym zakresie podnosi tylko skalę problemu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć za chwilę. Kamera filmuje też Gore’a za kulisami, prywatnymi i publicznymi, rejestrując zabawne i przejmujące sceny.

 

Obserwujemy działania Gore’a na rzecz uświadomienia ludziom idei, że palący dziś problem zmian klimatycznych można rozwiązać dzięki ludzkiej pomysłowości i pasji. Pytanie tylko czy podejmiemy niezbędne kroki wystarczająco szybko. Energia odnawialna czy jądrowa? Ani politycy, ani zwykli ludzie nie mogą się zdecydować, a lód na lodowcach topi się coraz szybciej. W czasach gdy Donald Trump promuje powrót do kopalni węgla, Al Gore wzywa do rewolucji w myśleniu przed nadejściem ostatecznej katastrofy.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  98 min
 • kraj/rok:
  Stan Zjednoczone/2017
 • reżyser:
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Participant Media, Actual Films
 • wybrane festiwale i nagrody:
  2018 – MFF Cannes, 2018 – MFF Sztokholm, 2018 – MFF Jihlava

Inne filmy z sekcji

Klimat na zmiany

Zielone kłamstwa
The Green Lie
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Znikająca wyspa
Anote's Ark
Inne filmy z tagiem

# ekologia

Zielone kłamstwa
The Green Lie
Eks-szaman
Ex Shaman
Zjadanie zwierząt
Eating Animals
Kochać Innego
Love Other: The Story of Claude Cahun and Marcel Moore
Wielka ucieczka
The Great Flight
Opętani
Possessed
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera