Debata: Margiela: dekonstrukcja w modzie


poniedziałek, 14 maja godz. 19.00 | Kinoteka

Debata: Margiela: dekonstrukcja w modzie.

Po filmie “My, Margiela”

Spotkanie w języku polskim

Jakie idee stały za nurtem dekonstrukcji w modzie? Skąd wziął się Martin Margiela i czy w ogóle istniał? Na czym polegała rewolucyjność jego projektów oraz sposobu, w jaki prezentował je światu? Jaki wpływ na rozwój globalnego rynku mody miała Antwerpska Szóstka, do której przynależał?

Film o belgijskim projektancie, który z własnej anonimowości uczynił jeden ze swoich znaków rozpoznawczych, a pokaz mody zamienił w performance, stanie się dla nas kanwą do rozmowy o związkach mody z filozofią, polityką i sztuką. Spróbujemy przeanalizować artystyczne i biznesowe strategie Margieli, nakreślić kontekst, w jakim się poruszał, ale też – będziemy szukać współczesnych twórców, którzy reinterpretują jego wizje. Czy bunt na miarę Margieli jest dzisiaj jeszcze możliwy? I przede wszystkim: czy w ogóle ma sens?

Goście:

Ewa Kowalewska-Kondrat (Harel) – polska bloggerka modowa.

Marcin Różyc – dziennikarz mody, kurator. Autor artykułów o modzie, publikował m. in. w „Elle”, „K MAG”, „Wysokich Obcasach”, „Przekroju” i na portalu NaTemat.pl. W latach 2007–2012 szef działu mody magazynu „Exklusiv”.

Filip Niedenthal – redaktor naczelny Vogue Polska

Ewelina Dziewiela – redaktorka działu mody Vogue Polska

Prowadząca:

Hanna Rydlewska – dziennikarka i redaktorka. Zastępczyni dyrektora serwisów informacyjnych Gazeta.pl, wcześniej szefowa Weekend.gazeta.pl. Była wicenaczelną serwisu Natemat.pl oraz „Przekroju”, przez kilka lat kierowała magazynem „Exklusiv”.