Christian Frei

Reżyser filmu „Geneza 2.0” („Genesis 2.0”). Szwajcarski reżyser i producent Christian Frei jest uznawany za jednego z najbardziej innowacyjnych i fascynujących współczesnych reżyserów dokumentalnych. Urodził się w 1959 roku w Schönenwerd, w Szwajcarii. Studiował media wizualne na Wydziale Komunikacji i Dziennikarstwa Uniwersytetu we Fryburgu.

Pierwszy film dokumentalny zrealizował w 1981 roku, a od 1984 roku pracuje jako niezależny filmowiec i producent. Na stałe współpracuje ze szwajcarską telewizją państwową SF DRS. W 1997 roku zrealizował swój pełnometrażowy debiut dokumentalny „Ricardo, Miriam y Fidel”. To opowieść o kubańskiej rodzinie rozdartej między lojalnością wobec idei rewolucji a pragnieniem emigracji do Stanów Zjednoczonych.

W 2001 roku powstał „Fotograf wojenny”. Obraz był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, film wygrał również dwanaście międzynarodowych festiwali filmowych. W filmie Frei towarzyszył fotoreporterowi Jamesowi Nachtwey’owi podczas jego misji. Jego kolejny film „The Giant Buddhas” opowiadał o niszczeniu posągów Buddy w Bamianie.

Prezentowany podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity film „Geneza 2.0” („Genesis 2.0”), wyreżyserowany wraz z Maximem Arbugaevem, został nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance za najlepsze zdjęcia.