Barbet Schroeder

Reżyser filmów „Wielebny W.” („The Venerable W.”, 2017), „Adwokat terroru” („Terror’s Advoacate”,), „Generał Idi Amin Dada: Autoportret” („General Idi Amin Dada: A Self-Portrait”). Widzowie 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będą mieli okazję spotkać się z Barbetem Schroederem i poznać tajniki warsztatu tego mistrza sztuki filmowej.

Urodził się w 1941 roku w Teheranie w Iranie. Po dzieciństwie spędzonym w Kolumbii w wieku 11 lat przeniósł się wraz z rodzicami do Paryża. Studiował filozofię na Sorbonie. Swoją przygodę z filmem rozpoczynał jako krytyk filmowy. Był związany z legendarnym pismem „Cahiers du Cinéma” i „L’Air de Paris”. W 1962 roku wspólnie z Érickiem Rohmerem w założył wytwórnię Les Films du Losange. Współpracował także z Jeanem-Lukiem Godardem.

Zadebiutował jako reżyser w 1969 r. fabularnym filmem „More” („Więcej”). Jego kolejny film był już dokumentalny – to nakręcony w Nowej Gwinei „Sing Sing” z 1971 roku. Reżyser konsekwentnie w całej swojej twórczości wypowiadał się zarówno za pomocą fabuły, jak i filmu dokumentalnego. Jego nakręcony w 1974 roku film „Generał Idi Amin Dada: Autoportret” („General Idi Amin Dada: A Self-Portrait”) o bezwzględnym dyktatorze Ugandy, stanowi przełom w sztuce dokumentalnej i jest zarazem przerażającym studium egotyzmu władzy. Film przyniósł reżyserowi międzynarodową sławę. Jest częścią filmowej trylogii zła i zostanie pokazany podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. 

Barbet Schroeder za fabularny film „Druga prawda” z 1990 roku, w którym zagrali Jeremy Irons i Glenn Close, otrzymał nominację do Oscara i Złotych Globów. 

„Adwokat terroru” („Terror’s Advoacate”, 2007), uhonorowany Nagrodą Cezara dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, to druga część filmowej trylogii zła. Film będą mogli obejrzeć widzowie tegorocznej 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Jest prowokacyjnym portretem Jacquesa Vergèsa, kontrowersyjnego francuskiego adwokata, zwanego „Adwokatem Diabła”, który reprezentował przed sądem wielu terrorystów i zbrodniarzy wojennych, w tym takich ludzi jak: kryminalista Klaus Barbie, Mao Tse Tung, Pol Pot, Slobodan Milošević, Saddam Hussein, Carlos Szakal, Magdalena Kopp czy Roger Garaudy. 

Podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity zostanie zaprezentowany także najnowszy film Barbeta Schroedera, stanowiący ostatnią część trylogii, zgłębiającej naturę zła – „Wielebny W.” („The Venerable W.”, 2017). Reżyser w tym filmie przedstawia postać mnicha z Birmy, znanego jako Wielebny Wirathu, który rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści i podżega do etnicznych czystek. Widzowie 15., jubileuszowej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będą mieli okazję spotkać się z Barbetem Schroederem i poznać tajniki warsztatu tego mistrza sztuki filmowej.