Photon
Film jest podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co dzisiaj wiemy na temat procesu tworzenia się materii. Pierwsza część filmu („Początek”), niezwykle realistyczna wizualnie, przedstawiana przez narratora – Andrzeja Chyrę, traktuje o powstaniu materii, gwiazd i planet. Następnie historia w sposób płynny przechodzi w cześć drugą („Życie”). Narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Ostatni rozdział filmu ukazany jest jako historia z kanału telewizyjnego, oglądanego przez małżeństwo – to program mówiący o przyszłości rodzaju ludzkiego.
Przewidywania te oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Narracja wzmocniona jest niespotykanymi wcześniej, niezwykle realistycznymi ujęciami przyszłych baz danych i miast przyszłości. „PHOTON” nie jest typowym filmem przyrodniczym ani naukowym. Dzięki kilku wymownym przykładom z codziennego życia przeciętnej rodziny (Emilia i Wojciech), narrator wyjaśnia biologiczne podłoże zjawisk, takich jak: przemoc, alkoholizm lub wolna wola. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek?
(materiały producenta)
-
czas trwania:107 min
-
kraj/rok:Polska/2017
-
reżyser:
-
zdjęcia:Michał Marczak, Norman Leto
-
produkcja:Lightcraft
-
wybrane festiwale i nagrody:2018 - Paszport "Polityki" w kategorii Sztuki Wizualne, 2017 – MFF Nowe Horyzonty: Nagroda Publiczności, 2017 – Gdynia. Polish Film Festival: Złoty Pazur
-
sekcja:
-
konkursy:
-
tagi:
-